LOKALNA PAMIĘĆ FILMOWA

Lokalna pamięć filmowa to program, w ramach którego od 2014 roku Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy, zbiera i opracowuje nieprofesjonalne filmy, kręcone w Warszawie zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych, a także materiały, które powstały w warszawskich Amatorskich Klubach Filmowych. W pierwszej kolejności zajmujemy się filmami na taśmach w formatach 8 mm, Super 8, 9,5 mm i 16 mm.

Gromadzone materiały stanowią unikatowy, indywidualny zapis obrazu, stanowią źródło informacji nie tylko dla właścicieli, ale również dla lokalnej społeczności, badaczy i twórców. Zbiór filmów nieprofesjonalnych, służący pracy badawczej czy pracy twórczej – nad filmami dokumentalnymi, fabularnymi, wystawami, działaniami artystycznymi – to potrzebna i nowa inicjatywa wśród polskich instytucji.

Potrzebę tę potwierdzają co jakiś czas odkrywane przez badaczy czy reporterów amatorskie materiały filmowe, które okazują się niezwykle cenne. Przykładem takiego odkrycia jest upubliczniony po 64 latach od nakręcenia film z powstania warszawskiego autorstwa Tadeusza Rowińskiego. Filmom nieprofesjonalnym, prywatnym, zwykle „cudem”  udaje się przetrwać w dobrym stanie – taśmy filmowe wymagają odpowiednich warunków przechowywania bez których łatwo niszczeją, a zapisany na nich obraz znika bezpowrotnie.

Już w trakcie pierwszego roku działania programu do muzeum trafiły nagrania na taśmach 8 mm, S8 i 16 mm, a na nich – obrazy Warszawy i jej mieszkańców z lat 70. i 80. XX wieku. Materiały są opracowywane przez zespół Lokalnej pamięci filmowej – taśmy są czyszczone i naprawiane, a zapisany na nich obraz będzie cyfryzowany. Na razie szeroka publiczność może zapoznać się z nagraniami podczas specjalnych pokazów organizowanych w Muzeum Woli.

Programowi Lokalna pamięć filmowa towarzyszą projekcje, wykłady i warsztaty uczące m.in., jak dbać o materiały celuloidowe, taśmy czy odbitki fotograficzne w warunkach domowych, a także zajęcia zachęcające do badania własnych, prywatnych historii na podstawie rodzinnych pamiątek – zdjęć i filmów. Informacje o bieżących wydarzeniach znajdują się w zakładce „Aktualności”.

Masz film na wąskiej taśmie? Zgłoś się do nas!

– prowadzimy zbiórkę taśm w formatach 8 mm, Super 8, 16 mm;
– konserwujemy taśmy filmowe;
– przenosimy przekazane muzeum filmy na nowsze, cyfrowe nośniki;
– podpowiadamy, jak dbać o filmy na taśmach w domowych warunkach.

Zachęcamy do dzielenia się filmowymi pamiątkami, związanymi z Warszawą. Więcej informacji na stronie poświęconej dyżurom filmowym.

Kontakt:

Magdalena Staroszczyk
magdalena.staroszczyk@muzeumwarszawy.pl
tel. (+48) 22 518 34 21