Ja mam 20 lat – wystawa Fundacji ONE

Od 16 grudnia w Muzeum Woli można oglądać wystawę Fundacji ONE Ja mam 20 lat. Zapraszamy.

Warszawa: w budowie

Warszawa: przetwarzana działaniami fotograficzno-literackimi

Warszawa inspirowana wspomnieniami

Warszawa na nowo: 70 lat później

JA MAM 20 LAT, TY MASZ 20 LAT to projekt, w ramach którego powstaje artbook. Okazją jego wydania jest podsumowanie jubileuszu 70-lecia odbudowy Warszawy. Książka ukaże się w pierwszej połowie 2016 roku.

Z jak bliska można przyjrzeć się wspomnieniom? Skąd jesteśmy, co pamiętamy z dzieciństwa, jak wchodziliśmy w dorosłość – co kształtowało naszą historię; naszą i naszego miasta?

Sześć zespołów fotograficzno-literackich mierzy się ze wspomnieniami seniorów pamiętających pierwsze lata odbudowy stolicy. Ich historie są źródłem powstających właśnie autorskich opowieści zachowujących “osobistą pamięć miasta”.

Wystawa JA MAM 20 LAT. odsłoni projekty w budowie. Jak artysta przetwarza rzeczywistość? Jak ją widzi i interpretuje? Jak powstaje dzieło?

Wernisaż we środę, 16.12. o godzinie 18:00 w laboratorium Muzeum Woli. Zapraszamy.

*

W samym środku wojny, na obrzeżach Warszawy państwu Jędrychom rodzi się dziewczynka. Jest niespodzianką, i dla rodziców, i dla lekarza, który chwilę wcześniej pomógł przyjść na świat jej bratu. Rodzice się cieszą, lekarz zdegustowany rzuca „Nie ruszać, to nie będzie żyło”. Młody ojciec wymierza doktorowi siarczysty policzek.

Wspomnienia reporterki miejskiej z lat 60. opowiedziane językiem jej pracy – krótkimi, pozornie beznamiętnymi informacjami, tzw. jedynkami. Niedopowiedziana opowieść o kobiecie i mieście, które ją ukształtowało.

– Katarzyna Kryńska & Paulina Gorzkowska

*

Kiedy idą ulica chodnik przed nimi pustoszeje. „Waciak” z kumplami należą do praskiej ferajny. Ich konikiem są walki na rękę, a terenem popisów – Bereza i Wschodni. Czujnie selekcjonują przyjezdnych z podwarszawskich miejscowości. Na pierwszy ogień idzie najsłabszy. Jak stawka rośnie, rosną też bicepsy. Na koniec zawsze wkracza „Waciak”. Ma gołębie serce, ale w jego dłoniach drzemie niebywała siła.

Legenda o walce dwóch niepokonanych – „Waciaka” z Pragi i „Marynarza” z Targówka.

– Szymon Szcześniak & Włodek Dembowski

*

Lato 1955 roku jest  wyjątkowo gorące. Dziesięć lat to mało, by odbudować zrównaną z ziemią stolicę, ale wystarczająco dużo, by nieświadome dziecko stało się młodą kobietą. M jest na progu dorosłego życia. To dla niej  ważny czas. Za chwilę zda maturę, straci głowę dla K, zrozumie czym jest dla niej ZMP i zmierzy się z egzaminami na studia. W upalne dni, łatwiej uwierzyć w odwilż.

Historia M dotyka tematu dojrzewania. W tym okresie emocje są niezmiennie skomplikowane. Zmienia się jedynie scenografia.

– Monika Kotecka & Karolina Poryzała / kurkot kollektiv

*

Teresa urodziła się w ogrodzie zoologicznym na Pradze. Jej maskotką był Wydruś, przyjacielem ostronos Pańcio, a wrogami makak i szympans. Te ostatnie gryzły i to mocno. Pańcio nie gryzł tylko jej. Ludzkich przyjaciół nie miała. W pierwszych latach dzieciństwa ogród nie tyle był jej domem, co jedynym światem jaki znała. Żyła w izolacji od wszystkiego, co działo się we wznoszonej z gruzów stolicy.

Przeżycia córki dyrektora ZOO zestawione z wydarzeniami mającymi miejsce w czasie odbudowy Warszawy w latach 1945-1953.

– Kama Rokicka & Michał Janów

*

Perypetie pracowniczki Kolejowych Zakładów Gastronomicznych, brydżystki, pływaczki i architektki wnętrz. Wiele bohaterek wyprowadzonych z historii jednej mieszkanki stolicy. Warszawa, a pobocznie także Wrocław i Katowice. Trzymające w napięciu sytuacje sensacyjne, wątki romansowe i polityka z poezją w tle. Młodość pokazana na wiele sposobów.

Na podstawie wspomnień pani Haliny z lat 1945 – 1959. Jedna historia, która obdziela sobą kilka osób. Z domieszką fantazji współczesnych.

– Monika Krzesiak & Ewa Sularz

wernisaż:

środa, 16.12.2015 r., godz. 18:00

Muzeum Woli, Srebrna 12, Warszawa

wystawa:

17.12 – 6.01.2016

wstęp wolny

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydentki Miasta Stołecznego Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski, w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Partnerem projektu jest Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy