Jak budowaliśmy stolicę. Warszawa – pole demokracji

Jak budowaliśmy stolicę. Warszawa – pole demokracji
Loading Map....

Data/Czas
11/04/2015
12:00 - 13:00

Miejsce
Muzeum Woli

Kategoria„Jak budowaliśmy stolicę” to nowy cykl zajęć w sali MiastoKlocki. Tematem tegorocznych zajęć będzie Warszawa. Ma ona bogatą i skomplikowaną historię, co widać w jej architekturze i przestrzeni. Warszawa to miasto „w budowie”. Razem z dziećmi przyjrzymy się, jak powstawała i jak rozwija się Warszawa, a także kim byli zamieszkujący i budujący ją warszawiacy.

11 kwietnia, 12:00 | WARSZAWA – POLE DEMOKRACJI

W XVI wieku do Warszawy zaczęła się zjeżdżać szlachta na elekcje – wybór królów. Kiedy Warszawa stała się stolicą, królowie wprowadzili się do miasta. Zbudowano Zamek Królewski, a następnie inne zamki i pałace.

18 kwietnia, 12:00 | KAMIENICE I ICH MIESZKAŃCY

W XIX wieku do Warszawy przyjechało naraz wiele osób. Chciały kształcić się, pracować i tworzyć miasto. Aby ich przyjąć, urosły w górę domy – powstały wielkie kamienice. Gdzie stanęły? Kto w nich mieszkał? Jakie były ich zalety, a jakie niewygody?

9 maja, 12:00 | CUD ODBUDOWY

W trakcie drugiej wojny światowej Warszawa została prawie zupełnie zburzona. Po wojnie mieszkańcy rozpoczęli odbudowę miasta. Stawiali sobie pytania: Co odbudować najpierw? Czy odbudować dokładnie to co było? Jak wytyczyć nowe ulice? Spróbujmy poczuć się XX-wiecznymi budowniczymi Warszawy.

16 maja, 12:00 | LĄDUJE PAŁAC KULTURY!

Pałac Kultury jest dziś dla wielu symbolem Warszawy. Czy było tak zawsze? Skąd w środku miasta wziął się taki wielki budynek? Co musiało zniknąć, żeby się pojawił? Czy jest on centrum miasta?

6 czerwca, 12:00 | WYGODNY WARSZAWIAK

Czego dziś potrzebujemy do mieszkania? Duże okna, przez które wpada światło, woda w kranie, miejsce na wyrzucenie śmieci, podwórko… Chcieli nam to zapewnić i budowniczowie blokowisk, i osiedli domków jednorodzinnych. Jak im wyszło? Co lepiej sprawdza się w mieście?

13 czerwca, 12:00 | W MIEŚCIE W PARKU I NAD RZEKĄ

W Warszawie mamy wiele parków, a przez miasto płynie wielka rzeka. Jeden jej brzeg jest nawet dziki! Dowiemy się, jak powstawały parki i co zyskujemy, mając w mieście dostęp do natury.

20 czerwca, 12:00 | WARSZAWA ROŚNIE, A CO ROBIMY MY?

Nasze miasto jest coraz większe. W centrum pną się w górę biurowce, a z dala od niego rozszerzają się osiedla, zwane „sypialniami”. Czy rzeczywiście w centrum tylko pracujemy, a poza nim – śpimy? Gdzie chcemy bawić się, spacerować, chodzić do szkoły? Jak chcemy, aby działało współczesne miasto?

 

 

 

Na warsztaty zapraszamy indywidualnie dzieci i rodziców.

Jednocześnie przyjmujemy zapisy na warsztaty dla grup, w dogodnych terminach.

Zachęcamy do przebycia z nami, na kolejnych zajęciach całej historii Warszawy!

 

Wiek: od 6 lat

Zapisy: miastoklocki@muzeumwarszawy.pl, 22 624 37 33

Wstęp: dziecko 6 zł; opiekun 0 zł; grupa do 20 osób: 100 zł

 

Koncepcja cyklu: Anna Banaś, Magdalena Konieczna, Bronisław Kryciński, Sylwia Michalska, Joanna Wichowska

Prowadzenie zajęć: Magdalena Konieczna, Bronisław Kryciński, Sylwia Michalska, Joanna Wichowska