czw., 25.02.2021

Bezpłatny

Osiedle Młynów – też się wciąż zmienia. Wykład

Stara mapa. żółto zielona. Po lewej napis wola i koło
Posłuchaj przekrojowej opowieści o bogatej historii Młynowa. Michał Pałgan z portalu „Jestem z Woli” zarysuje najciekawsze wątki historyczne kształtujące krajobraz tej części współczesnej dzielnicy Wola. Komentarzem obejmie także zmiany zachodzące w ostatnich latach, znikającą zabudowę przemysłową i nowe osiedla.
„Na przełomie lat 70 i 80-tych, gdy ta część Płockiej nosiła jeszcze nazwę Lumumby, mogliście zobaczyć w pobliżu Grenady grupkę dzieciarni. Na rowerach oczekiwała na przystanku przy przychodni na kursujące autobusy. To byli ,,ściganty”. Podjeżdżający do przystanku autobus dawał sygnał do czuwania. Zamykane drzwi, to już był znak ,,gotów”. Gdy czerwony ruszał z przystanku, następował start do wyścigu. Kto pierwszy do skrzyżowania Lumumby z Żytnią, do mety. Gdy kierowca załapał o co chodzi – wyścig stawał się bardziej emocjonujący.
Wtedy nikt z tych osób nie zdawał sobie sprawy, w jakim miejscu mieszka. Jak ważnym dla historii Polski, Warszawy. I mimo trudnych czasów, na jak ładnym osiedlu. Zmiana ustroju w 1989 r. doprowadziła do sporych zmian. Szczególnie intensywnych w ostatnich latach.” – Michał Pałgan.
Transmisja wykładu na Facebooku Muzeum Woli https://www.facebook.com/muzeum.wola