pl/en

Spacer
udział bezpłatny

Nasz Dom na Polach Bielańskich – spacer z Zuzanną Sękowską

Spotkanie w Naszym Domu, połączone ze spacerem po najbliższej okolicy, pozwoli zapoznać szerszą publiczność z ideą i najważniejszymi wymiarami działalności placówki w latach 1928-1944. Historia Naszego Domu trwa nieprzerwanie od ponad 100 lat, zaś bielański dom służy dzieciom nieprzerwanie od 1928 roku.

System wychowawczy Naszego Domu oparty był na systemie wychowawczym Janusza Korczaka, był jednak placówką „spinającą” wspólne doświadczenia Korczaka, Marii Rogowskiej-Falskiej i Marii Podwysockiej. Przedstawione zostaną najważniejsze koncepcje i momenty w międzywojennej historii domu oraz Towarzystwa „Nasz Dom”. Ukazany zostanie również rozwój placówki, działającej pod kierownictwem Marii Rogowskiej-Falskiej – Pani Maryny:  od form wychowania ściśle zamkniętego internatowego, do coraz śmielszego otwierania się na najbliższe otoczenie i środowisko (na dzieci i na całej rodziny z okolicznego Osiedla „Zdobycz Robotnicza” i z najbliższych osad), otwarcia na pracę społeczną, dążenie w kierunku form samoorganizacji i pracy spółdzielczej.

Niecodziennym doświadczeniem będzie możliwość wejścia na teren ogrodu Naszego Domu i do samego budynku projektu Zygmunta Tarasina (dziś w tym miejscu znajduje się Dom Dziecka nr 1 im. Maryny Falskiej Nasz Dom) i przyjrzenie się z bliska architekturze obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Przedstawiona zostanie również historia i sylwetki najważniejszych postaci, jak i również działalność Koła Byłych Wychowanków Naszego Domu, dzięki którym tradycje naszodomskie i jego historia nie uległy zapomnieniu.

Zuzanna Sękowska – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. historią i kulturą wizualną okresu wielkiej wojny i dwudziestolecia międzywojennego. Prowadzi badania archiwalne poświęcone projektowi edukacyjnemu zakładu opiekuńczo-wychowawczego Nasz Dom. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą życiu i działalności pedagogicznej Marii Rogowskiej-Falskiej. Pracuje w dziale dokumentacji i biblioteki w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

Zbiórka przed przed Domem Dziecka nr 1 im. Maryny Falskiej – od strony Alei Zjednoczenia 34. Dalej spacer po najbliższej okolicy Naszego Domu i po terenach osiedla Zdobycz Robotnicza (ul. Fontany, Skwer Maryny Falskiej, ul. Schroegera, Plac Konfederacji z ulicami Płatniczą i Kleczewską, bielańskie podwórka na tyłach ul. Schroegera), powrót do Naszego Domu – spacer po przydomowym terenie/ogrodzie, wejście do Izby Pamięci Naszego Domu.

Główna część spotkania na terenie Naszego Domu (w ogrodzie i w budynku).

Wstęp wolny bez konieczności pobierania bezpłatnej wejściówki. Obowiązuje limit miejsc.