sob., 07.06.2025
12:00–15:00
Warsztaty
Muzeum Woli
10 zł.
Warsztaty: Przemyślni / Rowery malowane

Rower to nie tylko środek transportu, to styl życia, który kształtował Warszawę na przełomie XIX i XX wieku. Spotkajmy się, by wspólnie odkrywać jego historię i dodać naszym rowerom niepowtarzalnego charakteru!
Pod koniec XIX wieku, gdy społeczeństwa Europy dynamicznie się zmieniają, jednym z wynalazków, który w oczywisty sposób wpisuje się w ten proces jest rower – wehikuł, którego liczne zalety i potencjał doceniają już pierwsi użytkownicy. Praca, wycieczki, podróże, codzienność z tym jednośladem wydają się inne, lepsze. Szybciej docieramy do celu, nie tracimy kontaktu z otoczeniem, jesteśmy tu i teraz.
„Uważam rower za jeden z najpiękniejszych i najmądrzej zaprojektowanych przedmiotów, jakie wytwarza człowiek (…)” – pisze autor książki pt. „Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku”.
Podczas warsztatów sięgniemy do ciekawostek i historyjek z cytowanej publikacji oraz obejrzymy archiwalne zdjęcia z kolekcji Muzeum Warszawy – to prawdziwe perełki ukazujące słynne wyścigi na Dynasach. Nie zapominając o wątkach lokalnych, zerkniemy na wolskie fabryki rowerów Ormonde i braci Kamińskich. Po krótkiej pogadance zajmiemy się malowaniem na ramach naszych jednośladów i uczynimy je unikatowymi!
INFORACJE PRAKYCZNE
Zapewniamy:
- specjalne farby (także w sprayu),
- taśmę i folię malarską,
- warszawskie szablony.
Możecie dodać detale, przemalować część ramy lub sam bagażnik – czego dusza zapragnie!
Ważne: weźcie swoje rowery! Nie martwcie się jednak, na pewno znajdzie się coś do roboty także dla tych, którym pogoda lub stan zdrowia nie pozwalają tymczasowo na jazdę na rowerze.
Dla kogo: warsztaty międzypokoleniowy
Miejsce: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12
Jeden bilet w cenie 10 zł/os. (rodziny: pojedynczy bilet upoważnia do wstępu dziecko i jednego opiekuna)
Bilety w sprzedaży na 2 tygodnie przed wydarzeniem.
Fot. N/N, Zawody kolarskie na Dynasach, Warszawa ok. 1922 r. / ze zbiorów Muzeum Warszawy
____________________________________________________________
Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
