O MUZEUM

Muzeum Woli wystartowało z programem Laboratorium miasta i staje się laboratorium Warszawy, miejscem, które opowiada nie tylko historię miasta, ale też podejmuje tematy związane z tożsamością i przyszłością stolicy w kontekście rozwoju miast w Europie i na świecie. 

Wola to miejsce, w którym dzielnica staje się pretekstem do opowiedzenia spraw uniwersalnych dla całej Warszawy i wszystkich dzielnic miasta, soczewką, w której mogą się skupić wybrane elementy tożsamości i historii Warszawy, istotne także dla jej współczesnych mieszkańców.

Muzeum Woli zmienia się w Laboratorium miasta, oparte na idei muzeum partycypacyjnego, tworzonego wspólnie z mieszkańcami Warszawy. Chcemy kształtować jego charakter tak, by harmonijnie współistniało z otoczeniem, stało się miejscem otwartym, bliskim zarówno lokalnej społeczności, jak i wszystkim mieszkańcom stolicy; otwartym nie tylko na kwestie historyczne, ale także obecne i przyszłe.

W schowanym między blokowiskami centrum Warszawy zabytkowym XIX-wiecznym pałacu prowadzimy szeroko rozumianą nowoczesną działalność laboratoryjną: Muzeum Woli stanie się przestrzenią otwartą, społeczną, przyjazną dla organizacji pozarządowych, nie lekceważącą także potrzeb najbliższych mieszkańców – sąsiadów z pobliskich bloków i kamienic.

Rezydencje artystyczne, kulturalne, z obszaru nowych mediów, społeczne i naukowe – wszystkie projekty wynikające z bogactwa przeszłości Warszawy, historii jej mieszkańców – staną się jednym z narzędzi edukacji muzealnej.