Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pt., 09.10.2020
18:00–20:00

Debata
Muzeum Woli
Wstęp bezpłatny

Debata on-line „Rozbrajanie wojny” | III Spotkania Mironologiczne

50 lat temu wydany został Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego, utwór przełomowy w dziedzinie opowiadania doświadczenia wojennego w języku polskim. Historię powstańczą ukazał on w sposób alternatywny wobec kanonicznych polskich narracji historycznych – z perspektywy radykalnie cywilnej, sięgając po mówiony język potoczny. Przez lata nie stracił swej literackiej siły wyrazu – ale czy wciąż pozostaje uniwersalną i aktualną opowieścią o doświadczeniu wojny?

 

Dziś – pół wieku później – na świecie trwają i narastają kolejne konflikty zbrojne, a obrazy ze zrównanego z ziemią Aleppo porównywane bywają w polskich mediach ze zdjęciami powojennej Warszawy. Przemoc historii i polityki nieustannie odciska piętno na indywidualnych, ludzkich losach. Pytanie o to, jak pisać o wojnie z perspektywy oddolnej, nie militarnej, lecz po prostu ludzkiej; jak pisać o traumatycznym doświadczeniu przemocy, jakiemu wojna nieuchronnie poddaje mieszkańców terenów ogarniętych konfliktami, pozostaje wciąż wyzwaniem dla współczesnych pisarzy i reporterów.

 

Rozmawiać o nim będziemy z:

Wojciechem Jagielskim – reporterem, pisarzem, byłym korespondentem wojennym, specjalistą od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej, autorem książek reportażowych (ostatnia z nich to Strona świata), w których pisał m.in. o wojnach w Czeczenii, Afganistanie, Ugandzie i Syrii.

Pawłem Pieniążkiem – reporterem, korespondentem wojennym, autorem książek o konfliktach zbrojnych na Ukrainie i w Syrii (ostatnia z nich to Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii)

Małgorzatą Rejmer – pisarką, reportażystką, autorką książek ukazujących dwudziestowieczną historię Rumunii i Albanii przez pryzmat indywidualnych historii ich mieszkańców (ostatnia to Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii).

Serhijem Żadanem – ukraińskim pisarzem, poetą i tłumaczem, autorem wielu tomików wierszy, opowiadań i powieści, z których ostatnia, Internat, opowiada o wojnie wdzierającej się w życie zwykłych ludzi.

 

Prowadzenie: Maciej Byliniak (Fundacja im. Mirona Białoszewskiego), Agnieszka Karpowicz (Instytut Kultury Polskiej UW)

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Michał Petryk

Debata odbędzie się online – zapraszamy do śledzenia transmisji na kanałach społecznościowych organizatorów:

Facebook Instytutu Kultury Polskiej UW

Facebook Fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Facebook Muzeum Woli

 

Wydarzenie odbywa się w ramach trzeciej edycji Spotkań Mironologicznych, współorganizowanych przez Muzeum Woli, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Fundację im. Mirona Białoszewskiego.

 

Więcej o tegorocznych III Spotkaniach Mirologicznych


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.