Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 13.03.2021
17:00–19:00

Debata

Bezpłatny

Fugazi. Eksplozja euforii | online

Grafika. Po prawej napis: Fugazi. eksplozja euforii. Po lewej zdjęcie. Srebrno-pomarańczowe tło i zdjęcie dwóch samochodów przed klubem

Spotkanie odbędzie się on-line – zapraszamy do śledzenia transmisji na Facebooku Muzeum Woli

LINK do wydarzenia na Fb

Z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o tym, jak silne piętno odcisnął Klub Fugazi na kulturze muzycznej, czy jego powodzenie wynikało z „głodu” społecznego i zachłyśnięcia się momentem przełomowych zmian w kraju.  Spojrzymy na wydarzenia i sam klub w szerszej perspektywie rodzącej się nowoczesnej kultury klubowej.

Zaczęło się w 1992 roku. W zamkniętym już Kinie WZ, które obok PDT i Baru Wenecja wyznaczało serce powojennej Woli, powstaje jeden z najgłośniejszych i kultowych klubów Warszawy – Fugazi Music Club. Jego współtwórcą był Waldemar Czapski. Młodzieńcza energia i atmosfera zmieniającej się rzeczywistości stały się mieszanką wybuchową, która spowodowała, że Fugazi Music Club, stał się najważniejszym miejscem kultury alternatywnej, klubowej i niezależnej nie tylko na mapie Warszawy.

Przez jedenaście miesięcy istnienia klubu koncerty zagrało tam ponad 300 zespołów od Maanamu, Voo Voo, Brygadę Kryzys, Kult, przez Aptekę, Dezertera, czy też Post Regiment. Miejsce żyło 24 godziny na dobę, zadziwiało nie tylko skalą przedsięwzięcia, ale również wystrojem (bar w kształcie gitary i autobus Jelcz we wnętrzu). Fugazi Music Club ogniskował nie tylko scenę muzyczną, ale również szereg akcji społecznych. Bez wątpienia było to miejsce, które szybko stało się legendarne.

Poddamy dyskusji to, czy można mówić o pokoleniu Klubu Fugazi i czy jego działalność wpływała na, czy też wpisywała się w proces transformacji. Tym i innym kwestiom przyjrzymy się w gronie osób, które współtworzyły i znały to miejsce:

Anja Ortodox – wokalistka zespołu Closterkeller, Waldemar Czapski – współtwórca Fugazi Music Club, Rafał Księżyk – dziennikarz i krytyk muzyczny, autor m.in. Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993, Maciej Ostatek – menedżer kultury, producent filmowy: Fugazi – Centrum Wszechświata, Skandal. Ewenement Molesty.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.