czw., 25.03.2021

Bezpłatny

PRZEŁOŻONY | Hongkong czy Pekin? Zamieszkiwanie na Woli. Wykład Patrycji Jastrzębskiej.

Grafika. Po lewej zdjęcie gęsto zabudowanego osiedla. Po prawej logo syrenki i czarny napis: Hongkong czy Pekin? Zamieszkiwanie na Woli

Z powodu niedyspozycji prowadzącej przekładamy wykład, o nowym terminie poinformujemy wkrótce.

Hongkong na Woli – to hasło stało się już synonimem takiego budownictwa, gdzie do granic możliwości wyzyskiwany jest PUM (powierzchnia użytkowo-mieszkalna), a bloki zlokalizowane są tak w niewielkiej odległości od siebie, że ludzie zaglądają sobie w okna. Kiedyś przeludnione kamienice nazywano „pekinami” – jedna z nich znajduje się przy ulicy Złotej 83.

Na przykładzie dzielnicy Wola możemy prześledzić różne typy budownictwa wielorodzinnego  i sposoby zamieszkiwania na przestrzeni ostatnich 150 lat.

Podczas wykładu przyjrzymy się najstarszym kamienicom czynszowym, prześledzimy eksperyment społeczny w postaci pierwszego w Warszawie osiedla społecznego dla robotników – kolonii Wawelberga, zajrzymy na Koło, gdzie architekci modernizmu starali się wpłynąć na poprawę jakości życia ludu pracującego, prześledzimy socrealistyczną zabudowę Młynowa i przyjrzymy się „wielkim szafom” osiedla za Żelazną Bramą oraz postmodernistycznym realizacjom lat 90. Podjęty zostanie również temat najnowszych osiedli na Woli, które powstają przede wszystkim na terenach poprzemysłowych.

Wykład poprowadzi Patrycja Jastrzębska- historyczka sztuki.  Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Założycielka  Tu było, tu stałoPrezeska  Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW.

Debata odbędzie się online – transmisja na Facebooku Muzeum Woli.

Sprawdź pozostałe wydarzenia towarzyszące wystawie.

Więcej o wystawie.

Zdjęcie: Marta Baranowska, autorka cyklu Wola w budowie, 2020