niedz., 26.01.2020

Warsaw Mummy Project | Spotkanie z cyklu Fascynacje Polskich Archeologów

Zapraszamy na wykład z cyklu Fascynacje Polskich Archeologów. Wykład inaugurujący pod tytułem „Warsaw Mummy Project” wygłosi Marzena Ożarek-Szilke.

Spotkanie poświęcimy projektowi Warsaw Mummy Project, którego celem jest zbadanie mumii egipskich znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. W projekcie biorą udział archeolodzy i bioarcheolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy stosując zaawansowane techniki badawcze analizują mumie pod kątem wieku, przyczyn śmierci, przebytych chorób, poziomu życia czy nawet poziomu stresu starożytnych Egipcjan.

Egipskie mumie są znakomitym źródłem wiedzy o cywilizacji znad Nilu, nie tylko jej władcach, ale i mieszkańcach. Stanowią nieskończone źródło informacji na temat tego, jak wyglądało prawdziwe życie w starożytnym Egipcie oraz kultura i wierzenia związane z pochówkiem.

Prowadząca wykład – Marzena Ożarek-Szilke to archeolog Egiptu, bioracheolog i paleopatolog, członek Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Ukończyła studia w Instytucie Archeologii UW, obecnie jako absolwentka studium doktoranckiego na Wydziale Historycznym UW. Kończy pracę nad interdyscyplinarną rozprawą doktorską pt. „Warunki życia i stan zdrowotny mieszkańców Oazy Fajum w XI-XII w. na podstawie badań szkieletowych szczątków ludzkich z cmentarza A w Naqlun w Egipcie”. Naukową analizą zmumifikowanych, szkieletowych oraz ciałopalnych szczątków ludzkich zajmuje się nieprzerwanie od 2006 roku. Współpracowała m.in. z Muzeum Narodowym w Szczecinie, Centrum Badania Autostrad IAUW oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego w Warszawie. Przeprowadziła analizy antropologiczne kości ludzkich z kilkudziesięciu stanowisk w Polsce i za granicą. Obecnie jest jedynym w Polsce antropologiem kompleksowo badającym mumie egipskie.

Na spotkanie zapraszają Pracownia Badań Archeologicznych Muzeum Warszawy oraz SNAP Oddział w Warszawie.