czw, 17.12.2020

Wykład
5 PLN

Wykład Miastotwórczość. | Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku.

Grafika. Na jsanym tle po prawej kolaż zrobiony ze zdjęć budynków. Nad nim tekst Przemiany. Obok tekst: Krajobraz Woli po 1989 roku.

Wydarzenie towarzyszące wystawie “Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku”.

Limit miejsc: 35

Przyglądając się przemianom zachodzącym w krajobrazie Woli po 1989 roku, zarówno pod kątem architektury, ale również urbanistyki, często stawiane jest pytanie o konsekwencje tych przeobrażeń dla tożsamości miasta i jego mieszkańców. Jeżeli dynamika zmian jakie zachodzą na Woli, przyjąć jako przejaw szerszego zjawiska, to należałoby się zastanowić nad generalnym rozwojem miast w XXI wieku.

Czy wyobrażenia o zrównoważonych miastach, otwartych na mieszkańców, uwzględniające zmiany klimatyczne, społeczne są możliwe? Czy też stanowią jedynie wizję przyszłości. Jaki wpływ na kształtowanie się tkanki miejskiej mają mieszkańcy, oddolne inicjatywy obywatelskie? Jak rozumieć w XXI wieku pojęcie miastotwórczości? Odpowiedzi na te pytania podejmie się Jan Mencwel w swoim wykładzie.

Prowadzący: Jan Mencwel – polski animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jest członkiem Sieci Latających Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją „Stocznia”, jest też członkiem rady programowej Parku Rzeźby na Bródnie. Jako aktywista miejski działa w kilku warszawskich inicjatywach, m.in. Otwarty Jazdów, Chlebem i Solą, Inicjatywa Wolna Białoruś. Od września 2018 zawodowo związany z ClientEarth, gdzie odpowiada za kampanie związane z ochroną klimatu.

Udział w wykładzie 5.00 PLN.

Sprawdź pozostałe wydarzenia towarzyszące wystawie.

Kup biletKup bilet Zarezerwuj Zarezerwuj