22 września – 5 października 2019

Monochrome & Colour – fotografia Mary McCartney – Vogue Polska

W zmodernizowanym Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy, Vogue Polska otworzy pierwszą w naszej części Europy wystawę Mary McCartney, brytyjskiej artystki, portrecistki i fotografki modowej. „Monochrome & Colour” to projekt nazywany przez samą autorkę „osobistą antologią” – w warszawskiej odsłonie zostanie rozszerzony o najnowsze prace, w tym zdjęcia powstałe podczas sesji zrealizowanej specjalnie do listopadowego numeru magazynu „Vogue”. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Warsaw Gallery Weekend 2019.

Twórczość Mary McCartney skupia się na trudnych do uchwycenia chwilach intymnego spotkania między fotografującym a fotografowanym. Z jej zdjęć przebija czułość, osobiste zaangażowanie, spontaniczność i szczerość. McCartney tak samo swobodnie czuje się na pokazie haute couture, jak i na backstage’u offowego teatru. Jej prace prezentowane są na łamach znanych magazynów modowych („Vogue”, „GQ”, „Love Magazine”), w prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie (m.in. National Portrait Gallery, Victoria and Albert Museum, Gagosian Gallery, Fotografiska).

Do najbardziej znanych cykli McCartney należą „Off Pointe”, wnikliwe spojrzenie na Balet Królewski „po godzinach” oraz „Twelfth Night”, intymny reportaż, którego bohaterem jest Mark Rylance, legenda teatru szekspirowskiego. Nie mniejszym uznaniem cieszą się cykle portretowe takie jak „British Style Observed” prezentowany w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej oraz przekrojowy „From Where I Stand”, którego obszerne fragmenty zostaną zaprezentowane przed polską publicznością. Mary McCartney ma na koncie także pracę dla czołowych pism lifestyle’owych i projektantów, w tym swojej siostry Stelli McCartney.

Monumentalny projekt „Monochrome & Colour” daje wgląd w twórczość Mary McCartney. Po raz pierwszy ukazał się on w formie dwutomowego albumu pod tym samym tytułem (GOST Books, 2014), a wyboru prac dokonano spośród całego, liczącego kilkanaście tysięcy zdjęć archiwum artystki. Znalazły się w nim fragmenty wcześniejszych cykli oraz zdjęcia prywatne, wykonane podczas podróży czy w przerwach od realizacji innych projektów. Do warszawskiej odsłony zostaną włączone nowe prace z cyklu „The White Horse”, a także najnowsze, bo wykonane na początku września tego roku, zdjęcia zrobione z myślą o okładkowej sesji dla magazynu „Vogue Polska”.

Partnerem i gospodarzem wystawy jest Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy, a partnerem producenckim Fundacja Sztuk Wizualnych.

Wystawa otwarta będzie dla publiczności od 22 września do 5 października.