10.09.2020 — 11.04.2021

Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku.

Czarny Kot, Warsaw Spire, PDT i nieistniejące już Kino W-Z, w którym mieścił się kultowy klub „Fugazi” – od 10 września na wystawie „Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 r.” w Muzeum Woli będzie można zobaczyć symbole współczesnej zabudowy dzielnicy. Wystawa pokazuje, jak zmienił się krajobraz Woli na przestrzeni ostatnich 30 lat. Skala i tempo tych przemian są zaskakujące i stały się fenomenem na tle innych rejonów Warszawy.

Od wolnej amerykanki do nowoczesnych biurowców

Wola jak w soczewce skupia zjawiska przemian w krajobrazie, które nastąpiły po 1989 r., nie tylko w Warszawie, ale w wielu polskich miast. Na wystawie „Przemiany. Architektura na Woli po 1989r.” będzie można zobaczyć, jakie piętno na wolskiej zabudowie odcisnęła „wolna amerykanka” lat 90., której symbolem stał się niesławny Czarny Kot, jak poszczególne plany zagospodarowania zmieniały charakter dzielnicy i jak wolski przemysł ustąpił miejsca drapaczom chmur tworzącym warszawskie „city”. Wystawa przyjrzy się także procesowi rewitalizacji, budownictwu mieszkaniowemu i infrastrukturze rozrywkowej.

Przestrzeń publiczna

Wystawa „Przemiany” opowiada historię współczesnej wolskiej architektury nie tylko z perspektywy jej twórców czy inicjatorów: architektów, urbanistów, inwestorów, władz dzielnicy, ale pozwala spojrzeć na ulice Woli oczami jej mieszkańców. Będzie ona punktem wyjścia do rozmowy o wpływie zmian w tkance miejskiej na życie społeczne. Wydarzenia towarzyszące to przede wszystkim cykl debat z udziałem działaczy społecznych, urbanistów i inwestorów o przyszłości Woli. W programie znalazły się także oprowadzania, wykłady i spacery po dzielnicy.

Wystawa potrwa od 10 września 2020 do 11 kwietnia 2021.

KOLOFON

Urszula Drabińska

program towarzyszący wystawie
Konrad Schiller, Magdalena Staroszczyk, Katarzyna Żukowska