Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 08.10.2020
17:30–18:30

Wykład
Muzeum Woli
5 zł

Warszawscy szklarze w świetle źródeł historycznych i archeologicznych.

O szkle okiennym i oknach w warszawskich domach i kamienicach od XVI do XVIII wieku.

Wykład z cyklu: Archeologia dawnej Warszawy.

Zagadnienia dotyczące funkcjonowania cechu szklarzy w późnym średniowieczu i okresie wczesnonowożytnym znane są historykom poruszającym w swych badaniach naukowych problematykę historii warszawskich rzemiosł. Wciąż jednak brakuje wyczerpującego temat opracowania dziejów i organizacji środowiska rzemieślniczego warszawskich szklarzy.

O wszystkich ciekawych aspektach życia zawodowego oraz obyczajowego tej mało jeszcze poznanej grupy rzemieślników warszawskich „opowiadać” będą same XVI i XVII wieczne źródła archiwalne uzupełniane materiałem pozyskanym podczas badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie Starego Miasta i placu Zamkowego.

Poruszone podczas spotkania zagadnienia zasygnalizują i zwrócą uwagę na tą niewielką, ale jakże ważną dla funkcjonowania miasta grupę rękodzielników, wchodzących w skład rzemiosł budowlanych.

 

Prowadząca: Mgr Elżbieta Wilczak-Dąbrowska: jest archeolożką, absolwentką Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Do 2015 roku pracowała w Narodowym Instytucie Dziedzictwa Oddział w Gdańsku, gdzie zajmowała się problematyką ochrony dziedzictwa archeologicznego. Obecnie należy do zespołu w Pracowni Badań Archeologicznych Muzeum Warszawy. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię wytwórczości szklarskiej w średniowieczu i okresie wczesnonowożytnym. Prowadzi badania nad szkłem okiennym oraz szklanymi naczyniami stołowym pozyskanymi w trakcie prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie Warszawy. Od 2019 roku doktorantka w Instytucie Archeologii UMK.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.