czw., 08.10.2020
18:00–20:00
Debata
Muzeum Woli
Wstęp bezpłatny
Debata on-line „Wygrywanie powstania” | III Spotkania Mironologiczne
W 2020 roku obchodzimy 50. rocznicę pierwszego wydania Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. W 2014 roku w PIW ukazała się też nowa, poprawiona i odcenzurowana wersja tego utworu, powszechnie dziś uznawanego za arcydzieło polskiej literatury XX wieku.
Kiedyś tekst czytano jako kontrowersyjny, obrazoburczy i albo go ostro krytykowano, albo wręcz przeciwnie, upatrywano w nim ważnej opowieści alternatywnej wobec kanonicznych, bohaterskich, polskich narracji historycznych. Pamiętnik z powstania warszawskiego uznawany jest za narrację przełomową w myśleniu, mówieniu pisaniu o wydarzeniach 1944 roku. To opowieść z perspektywy ostentacyjnie cywilnej, która pokazuje jednocześnie, jak absurdalny byłby, w przypadku wydarzeń z lata 1944, podział na cywili i kombatantów. Białoszewski przeszedł cały „szlak bojowy” powstańczych oddziałów: z Woli na Stare Miasto, którego zagładę obserwował, kanałami do Śródmieścia i opisał cywilną, a może po prostu ludzką podszewkę powstańczych walk.
Jak dziś, 50 lat po wydaniu Pamiętnika… opowiadamy sobie o powstaniu warszawskim? Które obrazy, toposy, figury i stereotypy wciąż władają naszą wyobraźnią? Co zmieniło się w opowieści o powstaniu? Czy usłyszeliśmy je, czy pozwoliliśmy mówić nowym, innym głosom, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami? Do czego jest nam potrzebne wygrywanie powstania?
O tym porozmawiamy z:
Dr Weroniką Grzebalską (ISP PAN), badaczką militaryzmu, autorką książki Płeć powstania warszawskiego o udziale i roli kobiet w powstaniu warszawskim
Dr Elżbietą Janicką (IS PAN), literaturoznawczynią i fotografką, autorką m. in. książki Festung Warschau o topograficznych zmaganiach o pamięć na warszawskim Muranowie
Dr Łukaszem Mieszkowskim (IH PAN), historykiem, autorem książki Tajemnicza rana. Mit czołgu-pułapki w powstaniu warszawskim.
Prowadzenie: Kornelia Sobczak (IKP UW)
Debata odbędzie się online – zapraszamy do śledzenia transmisji na kanałach społecznościowych organizatorów:
Facebook Instytutu Kultury Polskiej UW
Facebook Fundacji im. Mirona Białoszewskiego
Wydarzenie odbywa się w ramach trzeciej edycji Spotkań Mironologicznych, współorganizowanych przez Muzeum Woli, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Fundację im. Mirona Białoszewskiego.