Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 17.12.2020
18:00–19:30

Wykład
Muzeum Woli
Bezpłatne

Miastotwórczość – wykład Jana Mencwela

Grafika. Na jsanym tle po prawej kolaż zrobiony ze zdjęć budynków. Nad nim tekst Przemiany. Obok tekst: Krajobraz Woli po 1989 roku.

Przyglądając się przemianom zachodzącym w krajobrazie Woli po 1989 roku, zarówno pod kątem architektury, ale również urbanistyki, często stawiane jest pytanie o konsekwencje tych przeobrażeń dla tożsamości miasta i jego mieszkańców. Jeżeli dynamika zmian jakie zachodzą na Woli, przyjąć jako przejaw szerszego zjawiska, to należałoby się zastanowić nad generalnym rozwojem miast w XXI wieku.

Czy wyobrażenia o zrównoważonych miastach, otwartych na mieszkańców, uwzględniające zmiany klimatyczne, społeczne są możliwe? Czy też stanowią jedynie wizję przyszłości. Jaki wpływ na kształtowanie się tkanki miejskiej mają mieszkańcy, oddolne inicjatywy obywatelskie? Jak rozumieć w XXI wieku pojęcie miastotwórczości? Odpowiedzi na te pytania podejmie się Jan Mencwel w swoim wykładzie.

Prowadzący: Jan Mencwel – polski animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jest członkiem Sieci Latających Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją „Stocznia”, jest też członkiem rady programowej Parku Rzeźby na Bródnie. Jako aktywista miejski działa w kilku warszawskich inicjatywach, m.in. Otwarty Jazdów, Chlebem i Solą, Inicjatywa Wolna Białoruś. Od września 2018 zawodowo związany z ClientEarth, gdzie odpowiada za kampanie związane z ochroną klimatu.

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku”.

Sprawdź pozostałe wydarzenia towarzyszące wystawie.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.