Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 06.12.2020
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Woli
Bezpłatne

Dom Słowa Polskiego – przemiany. Wykład Janusza Dziano

Grafika. Po prawej stronie na górze lczarna syrenka warszawska. Poniżej napis: Dom Słowa Polskiego - przemiany. Wykład Janusza Dziano. Po lewej czarno-białe zdjęcie. Widok z góry na budynek z szyldem "Dom Słowa Polskiego". Ma dużo okien i dwie spiczaste kopuły. Z tyłu widok miasta.

Jak na przestrzeni XIX i XX wieku zmieniała się okolica, charakter i zabudowa największej drukarni w PRL – Domu Słowa Polskiego? Janusz Dziano, współtwórca portalu „Jestem z Woli” dawne i bliższe współczesności widoki uzupełni ciekawostkami, których próżno szukać w Internecie.

Pałacyk Bormana, w którym znajduje się Muzeum Woli, przetrwał w prawie niezmienionej formie niemal całkowitą przemianę najbliższego otoczenia. Ile zmieniło się dookoła na przestrzeni ostatnich 150 lat? Co znajdowało się na miejscu dzisiejszego kapitalistycznego straszaka, czyli centrum handlowego Jupiter? Posłuchaj opowieści o losach nieistniejącego dziś placu miejskiego w obrębie ulic Pańskiej, Wroniej, Srebrnej i Miedzianej. Zobaczysz ciekawe zdjęcia archiwalne z terenów, które większość warszawiaków wciąż kojarzy z Domem Słowa Polskiego.

Prowadzący: Janusz Dziano – miłośnik historii warszawskiej Woli. Współtwórca portalu Jestem z Woli.

Zdjęcie z wystawy „Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku”
DSP z cyklu „Dekapitalizacja” 
Błażej Pindor, 2016
ze zbiorów Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki

Wydarzenie towarzyszące wystawie Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku.

Sprawdź pozostałe wydarzenia towarzyszące wystawie.

 

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.