Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 10.09.2023
18:00–19:15

Spektakl
Muzeum Woli
udział bezpłatny

Nieosobni. Program romantyczny w czterech częściach podszyty mykologią, ezoteryką i psychotroniką

Nienasycenie twórcze jest na ogół zjawiskiem niezbędnym i pożądanym. Artysta/artystka głodny/głodna to artysta/artystka płodny/płodna. Nas interesują wszakże przemilczane następstwa twórczego nienasycenia. Te wstydliwe i niepożądane.

Inspirowany wystawą „Białoszewski nieosobny” – prezentowaną w ubiegłym roku w Muzeum Woli – spektakl jest senną fantazją o latach 50. To opowieść o czasie, w którym głód twórczy funkcjonował obok dojmującego głodu fizycznego. Takie były realia okaleczonej powojennej Warszawy, w których powstał Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny. Jego twórczynie i twórcy uprawiający sztukę wyprzedzającą ich czasy tworzyli wyjatkową i barwną komunę atystyczną, w której wykluwały się niezwykłe idee teatralne, plastyczne, literackie, filozoficzne i ezoteryczne. Nie przypadkiem gośćmi Teatru Osobnego byli chociażby Allan Ginsberg, Simone de Bouvoir, czy Jean Paul Sartre. Chcemy wskrzesić teatr, który negując psychologiczne odtwarzanie życia, sam stawał się życiem i wypływał poza swoje ramy.

Przywołujemy sztukę, która powstając w warunkach niedostatku materialnego, infekowała głodem życia. Głód życia wyodrębnił silną, twórczą i efemeryczną wspólnotę.

Po spektaklu zapraszamy na specjalny warsztat. Zachęcamy Państwa do zabrania sobie postaci ze sztuki do domu, tworząc wyjątkową plastyczną pamiątkę. Będziemy bawić się wizerunkami malowanymi przez Ludmiłę Murawską tworząc ozdobne kartki czy nawet ziny!

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnej wejściówki do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli dostępnej 2 tygodnie przed terminem wydarzenia.

Na warsztat nie obowiązuje pobranie oddzielnej wejściówki.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością słuchu. Spektakl będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.


Spektakl został dofinansowany przez Urząd m. st. Warszawy w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe Warszawy”.

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Krzysztof Bieliński


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.