sob., 07.10.2023
13:00–14:30
Spacer
Muzeum Woli
5 zł
Spacery po Woli: Jak zdobywano Dziki Zachód. Fotografie
Tematem spaceru będzie powojenna codzienność dzielnicy, którą z uwagi na swój ówczesny charakter nazwano Dzikim Zachodem. Szlak wyznaczą wybrane fotografie, przedstawiające proces powolnych przemian, jakie przechodził położony na pograniczu Śródmieścia i Woli rejon, będący rewersem dla odbudowywanych i budowanych wcześniej osiedli: Mirowa, Muranowa, Grzybowa czy zabudowy północnej Marszałkowskiej.
Najważniejsze tematy powojennej warszawskiej fotografii zostają ukazane w takim kontekście przez autorów prezentujących różne spojrzenia i mających różne wrażliwości. Wszyscy zajmowali się fotografią profesjonalnie, każdy na swój sposób konfrontował się z obszarem Dzikiego Zachodu.
Wśród fotografów dających świadectwo o dzielnicy będą m.in.:
- Zbigniew Dłubak,
- Irena Jarosińska,
- Eustachy Kossakowski
- czy Grażyna Rutowska.
dr hab. Igor Piotrowski – Adiunkt w Zakładzie Historii Kultury, współzałożyciel i od 2017 roku kierownik Pracowni Studiów Miejskich w IKP. Zajmuje się historią kultury polskiej, przestrzenią Warszawy, kulturowymi kontekstami kartografii. Prowadzone zajęcia m.in.: historia kultury polskiej do końca XVIII wieku, Biblia w historii kultury, warsztat varsavianistyczny (wraz z dr. Włodzimierzem Pesselem). Autor książek: „Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii…” (2007), „Pieśń i moc. Obieg pieśni codziennych Franciszka Karpińskiego w kulturze polskiej XIX i XX wieku” (2012). Współredaktor tomów zbiorowych, m.in. serii „Topo-Grafie”.
Prowadzenie: Igor Piotrowski
Miejsce spotkania: przed Muzeum Woli