czw., 22.05.2025
18:00–20:00
Wykład
Muzeum Woli
10 zł.
Anarchiści na marginesie rewolucji 1905? Wykład Piotra Laskowskiego

Rola anarchistów
Warszawa 1905 – czas rewolucji, w którym anarchiści zyskali wpływy, jak nigdy wcześniej. Poznaj historie, które wstrząsnęły carską władzą i wywołały niepokój wśród partii rewolucyjnych!
„Tak rosły nasze wpływy wśród robotników” – powtarza kilkakrotnie autor relacji o pierwszej warszawskiej grupie anarchistycznej. Rzeczywiście, Rewolucja 1905 roku przyniosła idei anarchistycznej nieznaną wcześniej (i długo później) popularność na ziemiach polskich. Anarchizm stał się ruchem społecznym – wprawdzie nie masowym, ale wystarczająco znaczącym, by wywołać bezwzględną reakcję carskiej policji i głęboką niechęć partii rewolucyjnych.
Kim były osoby włączające się w ruch anarchistyczny? Na czym polegała ich działalność – i w dużym mieście, jak Białystok czy Warszawa, i w niewielkim sztetlu, jak Krynki? Jak powstawały pierwsze grupy anarchistyczne – od białostockiej „Walki”, przez warszawski „Internacjonał”, po łódzkich „Rewolucjonistów Mścicieli”? Jakimi sposobami zwalczały je władze? Co o anarchistach myślano w szeregach partii socjalistycznych: PPS, SDKPiL czy Bundu? I na czym polegała anarchistyczna krytyka tych partii przedstawiona przez Jana Wacława Machajskiego? A także – jaką drogą żydowsko-niemiecki anarchistyczny bojownik o emancypację osób homoseksualnych trafił do cel warszawskiej Cytadeli?
Na te oraz wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi podczas wykładu Piotra Laskowskiego.
Praktyczne informacje
Bilety dostępne w muzealnej kasie i online na 2 tygodnie przed wydarzeniem.
Maksymalna liczba uczestników: 40 osób
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu.
_______
Dr hab. Piotr Laskowski, historyk idei, pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, autor książki Szkice z dziejów anarchizmu; przygotował krytyczne wydania pism Jana Wacława Machajskiego (Pracownik umysłowy i inne pisma) i Marii Orsetti (Kooperatyzm, anarchizm, feminizm). Współredaktor trzech tomów pełnej edycji dokumentów z Archiwum Ringelbluma. Współtwórca Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ przy ISNS UW, współpracownik QueerMuzeum w Warszawie.