czw., 10.11.2022

Archipelag czy tygiel? Wola wieloreligijna | Wolska Włóczęga

Zestaw 3 pionowych zdjęć. Po lewej zdjęcie drzew, na środku pałacyk Muzeum Woli, piętrowy, kolumny przy wejściu, nad balkon, po prawej szklane biurowce.

Wykład w sali edukacyjnej w Muzeum Woli.

Jak powstawał warszawski barwny i gwarny „tygiel wielokulturowy”?
Czy tygiel to właściwa metafora?

Historię Woli przez pryzmat wieloreligijności i wielokulturowości opowiadał będzie Janusz Dziano. Nie pominie „Jego Wysokości Kercelaka” – gdzie handel łączył wszystkich oraz śladów innych kultur widocznych po dziś dzień w tkance miasta i gwarze warszawskiej. We współczesnej dzielnicy Wola znajdą Państwo co najmniej osiem różnych nekropolii, poza katolickim cmentarzem powązkowskim. W tym okresie wspominamy dawnych mieszkańców stolicy.

Opowiadać będzie Janusz Dziano – miłośnik historii warszawskiej Woli. Współtwórca portalu „Jestem z Woli”.

Janusz Dziano – urodzony i wychowany na Warszawskiej Woli. Wspólnie z grupą pasjonatów dzielnicy działa na rzecz zachowania jej nielicznych już zabytków i upamiętnienia miejsc związanych z jej historią. Od 2010 roku związany ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska, od czerwca 2012 roku prowadzi portal Jestem z Woli. Historię miasta przypomina również poprzez swoją działalność publicystyczną – jest autorem książki „Ech, panie Wiech”, która otrzymała nagrodę Klio za popularyzację historii miasta oraz współautorem książki „Warszawska Wola – Co było, co jest, co pozostanie…”.

Informacja praktyczne:

Bilety do kupienia w kasie biletowej lub online.

Miejsce spotkania: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12