sob., 24.08.2024

Oprowadzanie
10 / 15 PLN

Curator’s tour on „Euphoria. On Warsaw Club Scene Post-1989” exhibition

The exhibition EUPHORIA. On Warsaw Club Scene Post-1989 recalls important clubs in the Polish capital. Clubs and club-cafés operated at that time within a broader cultural and social context—they were much more than just businesses or venues for concerts and events. It is worth looking at the Polish reality between the fall of communism and accession to the European Union from an unconventional perspective, precisely the way EUPHORIA does.

Curator’s tour on EUPHORIA. On Warsaw Club Scene Post-1989 exhibition Starts on 24th of August at 12:00.

Curator: Konrad Schiller