sob., 14.12.2024
20:00–22:00
Koncert
Muzeum Woli
udział bezpłatny
Finisaż wystawy „EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku”
Finisaż wystawy EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku. Podczas finisażu zagra część ekipy Edykt Records oraz uczestnicy i uczestniczki prowadzonych przez nią warsztatów djskich.
Wśród nich znaleźli się:
- Ghostune,
- Kateur,
- Anin.
Support:
- Edykt Records,
- M0nagenda,
- Kanciak.
W stałym składzie Edykt Records jest trójka dj-i/producentów: Ludwik Mielnik „Kanciak”, Ernest Zwoliński „m0nagenda”, Michał Dąbrowski „Aura” i Vj/grafik Gustaw Baumiller „g00dstaff”. Razem tworzą warszawski label muzyczny.
„Nie zamykamy się w stałej konwencji, szukamy ciągle nowych miejsc i klimatów muzycznych.
Jednym z naszych głównych celów jest wsparcie młodych artystów, dj-i, grafików, każdego kto chce się rozwijać i wnosić nową jakość na warszawska scenę klubową. Od roku prowadzimy serię imprez „Edykt Breakz”.
Pomiędzy wydarzeniami zajmujemy się tworzeniem muzyki, identyfikacji wizualnej i szukaniem nowych pomysłów na rozwój. Oprócz Warszawskich wydarzeń zorganizowaliśmy imprezę typu outdoor nad Bałtykiem i graliśmy gościnnie w Gdańsku.
Wielkimi krokami zbliżają się pierwsze urodziny edyktu, z tej okazji pojawi się nowy album, a także impreza urodzinowa labelu” – piszą o sobie.
Wystawa EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku przypomina istotne miejsca na klubowej mapie stolicy. Kluby i klubokawiarnie działały wówczas w szerszym kontekście kulturowym i społecznym, były nie tylko biznesami, czy lokalizacjami koncertów i imprez. Na polską rzeczywistość między upadkiem komunizmu a wstąpieniem do Unii Europejskiej warto patrzeć z nieoczywistych perspektyw. Taką próbą jest EUFORIA.
Warszawska scena klubowa w nieoczywisty sposób odzwierciedlała zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze po 1989 roku. Fugazi, Filtry, CDQ czy Piekarnia były niezależnymi, autorskimi inicjatywami, które mogły powstać tylko w pierwszych latach transformacji. Z pozoru bardzo od siebie różne, ale połączone pionierską energią, wszechobecnym poczuciem euforii i wspólnoty. W XXI wieku na mapie Warszawy pojawiły się też klubokawiarnie. Le Madame czy Chłodna 25 to już nie tylko miejsca koncertów i imprez, lecz także przestrzenie zaangażowane. Tam powstawały organizacje pozarządowe i zawiązywały się ruchy społeczne.
Więcej o wystawie: muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl/wystawa/euforia-o-warszawskiej-scenie-klubowej-po-1989-roku/