wt., 23.05.2023
17:00–19:00
Warsztaty
Muzeum Woli
udział bezpłatny
Historia i tożsamość – dlaczego historie osób nieheteronormatywnych są ważne | „Kim Lee. Królowa Warszawy”
Warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli szkół ponadpodstawowych powstały we współpracy z Lambda Warszawa.
Udział w warsztatach jest bezpłatny na podstawie pobranego wcześniej bezpłatnego biletu.
Historia i tożsamość – dlaczego historie osób nieheteronormatywnych są ważne
Krótka historia polskiej społeczności osób nieheteronormatywnych i rola historii w kształtowaniu tożsamości młodych osób. W jaki sposób można wspierać uczennice i uczniów w budowaniu pozytywnej tożsamości poprzez uwzględnianie w przekazie historii osób LGBTQIA. Jak opowiadać o mniejszościach i grupach mniejszościowych?
Krzysztof Kliszczyński – socjolog, wykładowca akademicki, absolwent Szkoły Praw Człowieka HFPC, działacz LGBT. Współzałożyciel Stowarzyszenia Lambda Warszawa i koordynator jego działań pomocowych. Współzałożyciel prowadzonego przez Lambdę Warszawa Telefonu Zaufania dla Gejów, Lesbijek, osób biseksualnych i ich bliskich i jego pracownik w latach 1995-2015. W latach 2007-2015 (z krótką przerwą) i od 2019 roku – przewodniczący Stowarzyszenia. Koordynator licznych projektów realizowanych przez Lambdę Warszawa (min. ASOS, Żywe Biblioteki, grupy pomocowe). Twórca Archiwum Lambdy Warszawa posiadającego największe zbiory dotyczące historii polskiej społeczności osób nieheteronormatywnych. Redaktor naczelny czasopisma „QueerStoria”. Pomysłodawca utworzenia w Warszawie QueerMuzeum. Jako socjolog zajmuje się problematyką rozwoju miasta.
Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.
„Otwarta historia. W stronę muzeów wielonarracyjnych” to projekt wsparty finansowo przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach Funduszu Instytucji Kultury, towarzyszący wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”, realizowanej w Muzeum Woli od lutego do lipca 2023 roku.