Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 22.10.2022
16:00–18:00

Spotkanie
Muzeum Woli
5 zł

Historie performatywne: Bogusław Choiński – Zaduszki | „Białoszewski nieosobny”

„Historie performatywne” to próby rekonstrukcji historii grupowej twórczości  Teatru na Tarczyńskiej i Teatru Osobnego. Przyjrzymy się również indywidualnym losom i sztuce artystów związanych z tymi teatrami. 

Drugie spotkanie z cyklu „Historie performatywne” poświęcone jest Bogusławowi Choińskiemu –twórcy dziś w dużej mierze zapomnianemu lub pamiętanemu jako współautor popularnych piosenek.

Choiński, autoportret (?) fotograficzny, autorstwo nieznane, lata 50.-60. XX wieku, odbitka na papierze fotograficznym, zbiory prywatne

Przywoływanie jego postaci, to przywołanie człowieka i artysty wyjątkowego, który pozostawił po sobie nieprzebraną liczbę wierszy, rysunków, a także sztuki – przede wszystkim te, które pisał dla Teatru na Tarczyńskiej oraz te, które zrealizowane zostały w klubie studenckim „Stodoła”. Jednym ze spektakli „Stodoły” był osławiony Król Ubu z 1959 roku (współautorem przeróbki utworu Jarry był Jan Gałkowski). Równie ważne jak utwory Bogusława Choińskiego są wspomnienia o jego niezwykłej osobowości oraz szerokich i zaskakujących zainteresowaniach.

Wywołamy więc jego postać, aby opowiedzieć o tym jak wielowymiarowym był człowiekiem i artystą.

Udział w dyskusji: Aleksandra Biały, Kazimierz Pieńkowski, Krzysztof Sierżęga
Prowadzenie: Agnieszka Czerniak

Bilety w sprzedaży na 2 tygodnie przed wydarzeniem w kasie muzealnej i online.

Choiński w lesie (fragment), autorstwo nieznane, lata 60.-70. XX w., fotografia analogowa, odbitka współczesna, zbiory prywatne

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Program wydarzeń towarzyszących powstał we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego.

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego


Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.