niedz., 10.09.2023
18:00–19:15
Spektakl
Muzeum Woli
udział bezpłatny
Nieosobni. Program romantyczny w czterech częściach podszyty mykologią, ezoteryką i psychotroniką
Nienasycenie twórcze jest na ogół zjawiskiem niezbędnym i pożądanym. Artysta/artystka głodny/głodna to artysta/artystka płodny/płodna. Nas interesują wszakże przemilczane następstwa twórczego nienasycenia. Te wstydliwe i niepożądane.
Inspirowany wystawą „Białoszewski nieosobny” – prezentowaną w ubiegłym roku w Muzeum Woli – spektakl jest senną fantazją o latach 50. To opowieść o czasie, w którym głód twórczy funkcjonował obok dojmującego głodu fizycznego. Takie były realia okaleczonej powojennej Warszawy, w których powstał Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny. Jego twórczynie i twórcy uprawiający sztukę wyprzedzającą ich czasy tworzyli wyjatkową i barwną komunę atystyczną, w której wykluwały się niezwykłe idee teatralne, plastyczne, literackie, filozoficzne i ezoteryczne. Nie przypadkiem gośćmi Teatru Osobnego byli chociażby Allan Ginsberg, Simone de Bouvoir, czy Jean Paul Sartre. Chcemy wskrzesić teatr, który negując psychologiczne odtwarzanie życia, sam stawał się życiem i wypływał poza swoje ramy.
Przywołujemy sztukę, która powstając w warunkach niedostatku materialnego, infekowała głodem życia. Głód życia wyodrębnił silną, twórczą i efemeryczną wspólnotę.
Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnej wejściówki do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli dostępnej 2 tygodnie przed terminem wydarzenia.
Na warsztat nie obowiązuje pobranie oddzielnej wejściówki.
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością słuchu. Spektakl będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.
Spektakl został dofinansowany przez Urząd m. st. Warszawy w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe Warszawy”.
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
fot. Krzysztof Bieliński