Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 05.06.2025
18:00–20:00

Spotkanie
Muzeum Woli
10 zł.

Odzyskiwanie historii widowisk ludowych – cyrk i miejska kultura atrakcji

Zaglądamy do cyrkowego namiotu przez kulturoznawcze szkło powiększające. 

Wraz z dynamicznym rozwojem XIX-wiecznej Warszawy rosło zapotrzebowanie na nowoczesną rozrywkę. Miasto zalazło się na mapach największych trup cyrkowych, a widowiska, które proponowały były niezwykle popularne. Konkurowały z teatrem i operą, zadziwiały skalą, rozmachem i międzynarodowym charakterem. Cyrk przekraczał granice językowe i narodowe, przyciągał masową publiczność, był nie tylko źródłem ekstremalnych emocji, ale także pioniersko propagował wzorce nowoczesnego stylu życia: mobilności społecznej, estetyki ciała, superbohaterów, sportu i dyscypliny.

Zapraszamy na spotkanie z redaktorami i autorami książek z serii „Circusiana” (wyd. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego): Sylwią Siedlecką, Krzysztofem Kurkiem, Grzegorzem Kondrasiukiem. 

Praktyczne informacje

Bilety dostępne w muzealnej kasie i online na 2 tygodnie przed wydarzeniem.

Maksymalna liczba uczestników: 40 osób 

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu. 

osoby z niepełnosprawnością rychową

_______

 

Rozmówcy: 

Sylwia Siedlecka – kulturoznawczyni, slawistka, pisarka, eseistka. Kieruje Zakładem Literatur i Kultur Słowiańskich w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Prowadzi badania kulturoznawcze w obrębie kultury bułgarskiej, czeskiej i polskiej. Autorka m.in. zbioru esejów „Złote piachy” (Czarne, 2019), „Poganki i intelektualistki. Bohaterki Błagi Dimitrowej” (PAN, 2012), powieści „Fosa” (W.A.B., 2015), zbioru opowiadań „Szczeniaki” (W.A.B., 2010). Od 2023 współredaguje z Grzegorzem Kondrasiukiem serię „Circusiana” wydawaną przez Instytut Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Grzegorz Kondrasiuk – teatrolog, dramaturg, krytyk teatralny, adiunkt w Katedrze Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współautor książki Scena Lublin, redaktor książek Cyrk w świecie widowisk oraz (wspólnie z Sylwią Siedlecką) serii Circusiana. Sekretarz redakcji portalu e-teatr.pl (2022-24), redaktor „Raptularza e-teatru”. Mieszka w Nałęczowie. 

Prof. dr hab. Krzysztof Kurek – profesor nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią polskiego teatru i dramatu, związkami życia codziennego z różnymi formami popularnych widowisk, historią cyrku w XIX stuleciu, historią Poznania i Wielkopolski. Jest autorem kilku monografii (Polski Hamlet. Z historii idei i wyobraźni narodowej, 1999; Teatr i miasto. Historia sceny polskiej w Poznaniu w latach 1782–1849, 2008; Teatry polskie w Poznaniu w latach 1850–1875. Repertuary, artystyczne idee, polityczne konteksty, 2013; Widowiska poznańskie. Studia z historii teatru, dramatu i miasta, 2018; Teatr poznański w podróży (1870–1900). Repertuary występów i źródła do dziejów sceny polskiej w zaborach pruskim i rosyjskim, 2019; Okolice widowisk. Studia i szkice, 2021), współautorem Dziejów Gniezna (I wyd. 2016; II wyd. 2025), a także redaktorem naukowym ośmiu tomów zbiorowych. W 2023 roku opublikował w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego monografię Cyrk Alberta Salamońskiego w Warszawie (1872-1887). Historia, źródła, konteksty, która jest pierwszym naukowym opracowaniem tematu w języku polskim.  


Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

www.gkpge.pl


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.