niedz., 06.08.2023

Pokaz filmowy
wstęp bezpłatny

Pokaz filmów z cyklu „Pamiętnik” i spotkanie z ich twórczyniami

Pokaz reportaży z cyklu „Pamiętnik” opowiadających historie związane z powstaniem warszawskim i rzezią Woli.

Każda z nich jest osobista, opowiedziana bezpośrednio przez świadków.

Jak podkreślają twórcy i twórczynie serii: „historia jest bardzo ważnym elementem w kształtowaniu naszej tożsamości, a dopóki mamy możliwość słuchania świadków tamtych dni, to czemu nie zebrać tych historii dla przyszłych pokoleń?”.

Wypowiedzi zaproszonych osób pozostawione są bez komentarza historyków. Stąd nazwa pamiętnik – twórcy i twórczynie serii zapisują ich słowa poprzez film.

Więcej o pracy nad filmami opowiedzą podczas spotkania po filmach:

Paulina Miller (ur. 1998) – pomysłodawczyni projektu Pamiętnik, (koordynacja, szukanie bohaterów, prowadzenie rozmowy).

Justyna Polak (ur. 1995) – odpowiedzialny za promocję działalności grupy w mediach społecznościowych ikontakt z widzami. Wspiera powstawanie filmów, uczestniczy w zdjęciach.

Podczas projekcji zobaczymy 4 filmy. Każdy z nich poświęcony jest jednej osobistej historii.

1. Odcinek. Bohaterem jest powstaniec warszawski – Władysław Rosiński, który zabiera nas w podróż po Warszawie, która staje się tłem dla jego opowieści o doświadczeniach z czasów wojny.
  1. Odcinek. Bohaterem odcinka jest ksiądz Stanisław Kicman, który w swojej opowieści skupia się m.in. na rzezi Woli. Bohater oprowadza widzów po dzielnicy Wola, przywołując swoje wspomnienia m.in. z pobytu w obozie koncentracyjnym.
  1. Odcinek. Bohaterką odcinka jest Grażyna Pilszak, która opowiada o zawarciu związku małżeńskiego w trakcie Powstania Warszawskiego.
  1. Odcinek. Bohaterem odcinka jest Zbigniew Grochowski, fotograf z czasów II wojny światowej.