Wydarzenia
czw., 01.12.2022
18:00–20:00
Wykład online
Muzeum Woli
wstęp wolny
Queerowy Białoszewski? | Rozmowa online z Karolem Radziszewskim
Co oznacza konstruowanie, (re)konstruowanie historii i związanych z nią narracji, szczególnie kiedy odnosi się to do artystek, artystów, twórczyń i twórców? Jak aktywizować i uwzględniać głos mniejszości, kiedy są one nienormatywne? Jak kształtować, nadawać nowe odczytania istniejącym już kanonom i historiom?
Te wątki poruszymy w rozmowie w Karolem Radziszewskim – artystą wizualnym, który w 2015 roku powołał do życia instytucje/projekt Queer Archives Institute (QAI). Jego/Jej celem stało się queerowanie i dekolonizowanie historii. Przyjmując własną perspektywę uzupełnia główne narracje o wątki marginalne, pomijane w szczególności w obszarze Europy Środkowowschodniej.
Czy w obszarze QAI mieści się figura Mirona Białoszewskiego?
Ważnym aspektem dla QAI staje się działalność artystyczna, badania, gromadzenie, digitalizacja, prezentacja, wystawianie, analiza i twórcza interpretacja queerowych archiwów. Co w praktyce oznacza aktywowanie, performowanie i krytyczne odczytywanie gromadzonych materiałów?
Spotkanie z artystą prowadzą: Magdalena Staroszczyk i Konrad Schiller
Rozmowa będzie transmitowana online na FB Muzeum Woli.
Gościem Muzeum Woli będzie Karol Radziszewski – artysta sztuk wizualnych i reżyser filmowy. Jego metodologia oparta na pracy z archiwami, łączy wiele odniesień kulturowych, historycznych, społecznych i tych związanych z płcią. Wydawca i redaktor naczelny magazynu „DIK Fagazine”. Twórca Queer Archives Institute.
Jego prace były pokazywane m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa; Whitechapel Gallery, Londyn; Kunsthalle Wien, Wiedeń; New Museum, Nowy Jork; VideoBrasil, Sao Paulo; Tokyo Photographic Art Museum; Kunsthaus Graz; Ludwig Museum, Budapeszt; Museum of Contemporary Art, Zagrzeb; Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 14. Baltic Triennial, 7. Göteborg Biennale i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.
Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.
Program wydarzeń towarzyszących powstał we współpracy z Fundacją im. Mirona Białoszewskiego.