Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 16.04.2023
12:00–15:00

Spacer
Muzeum Woli
7 zł (bilet ulgowy) / 10 zł (normalny)

Ślady żydowskiej Woli

Napis: Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w Muzeum Warszawy na tle zdjęcia chmur dymu

W zmieniającym się po 1989 roku krajobrazie Woli zachowały się wysepki pamiętające żydowską Warszawę. Bardzo różne są historie tych miejsc, a również ich ochrony przed zniszczeniem – lub jej braku i doprowadzenia do ruiny.

Od lat 90. XX wieku z jednej strony toczyła się walka o przestrzeń pod nowe inwestycje i zacieranie śladów żydowskiej Woli, poprzez wyburzenia lub zmiany modernizacyjne. Z drugiej strony pojawiły się konkretne działania, których zadaniem było upamiętnienie miejsc związanych z żydowską historią, jak stało się na przykład na ulicy Chłodnej. Nie brakuje też miejsc, których status i dalsze losy nadal są niejasne, a także takich, w których nie znajdziemy żadnego upamiętnienia historii, choć istnieją niemal bez zmian, a były scenerią dramatycznych zdarzeń czasu wojny i Zagłady.

Podczas spaceru prowadzonego przez Jagnę Koftę będziemy z uważnością przyglądać się chaotycznej tkance współczesnej dzielnicy, odnajdywać w niej ślady przeszłości i przywoływać pamięć o dawnych mieszkańcach. Miejsca, które zobaczymy, to:

  • fragmenty muru getta warszawskiego,
  • Szpital Bersohnów i Baumanów,
  • pomnik Ewakuacji Bojowników z Getta Warszawskiego,
  • kamienice przy ulicy Waliców,
  • Kładka Pamięci przy ulicy Chłodnej,
  • Synagoga Icchaka Altera,
  • Upamiętnienie Archiwum Ringelbluma.

Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka. Prowadzi projekty, warsztaty i spacery związane z żydowską Warszawą dla uczniów i dorosłych. Współpracuje z wieloma instytucjami zajmującymi się tematyką żydowską. Wśród nich są: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Dom Spotkań z Historią, Żydowski Instytut Historyczny, Fundacja Taubego, JCC, Fundacja Shalom oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska. Jest autorką wielu tematycznych spacerów varsavianistycznych oraz aplikacji Warszawa jest moja – spacery śladami Janusza Korczaka.

Trasa spaceru:

Spacer rozpocznie się przed budynkiem Muzeum Woli, a zakończy na ulicy Nowolipki 28, przy Upamiętnieniu Archiwum Ringelbluma. Podczas spaceru planujemy krótką przerwę na herbatę lub kawę w Fabryce Norblina.


Spacer odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Sprawdź program wydarzeń.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.