Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 01.09.2024
12:00–15:00

Warsztaty
Muzeum Woli
udział bezpłatny

Sny. Ulica. Kasa pożyczkowa. Warsztaty o dziecięcych i młodzieżowych gazetach w dwudziestoleciu międzywojennym

„Jaki gazeta szkolna przynosi pożytek? — Ogromny! — Uczy sumiennego spełniania dobrowolnie przyjętych zobowiązań, uczy planowej pracy, (…) śmiałości w wypowiadaniu swych przekonań, uczy przyzwoitego sporu w argumentach, (…), ośmiela nieśmiałych, uciera nosa zbyt pewnym siebie — reguluje i kieruje opinią — jest sumieniem gromady.”

Fragment tekstu pochodzi z broszury pt. „O gazetce szkolnej” (1921), którą opublikował Henryk Goldszmit/Janusz Korczak, by pomóc uczniom i uczennicom w tworzeniu własnej prasy. Już od lat funkcjonował wówczas wewnętrzny „Tygodnik Domu Sierot”, który w odczuciu Korczaka „spajał” tę instytucję, „wiązał” dzieci i ich opiekunów, pomagał w wyznaczeniu „linii rozwojowej na przyszłość”. Korzystając z tych doświadczeń w 1926 roku Korczak zapoczątkował kolejne niezwykłe przedsięwzięcie, tym razem na skalę ogólnokrajową, a nawet światową: „Mały Przegląd. Gazetę dzieci i młodzieży.” Tworzony przez trzynaście lat cotygodniowy dodatek do „Naszego Przeglądu” nagłaśniał dziecięce poglądy, doświadczenia, wrażenia, którymi najmłodsi obywatele dzielili się w listach do redakcji – także dziecięcej i młodzieżowej. Gazetkę można czytać do dziś, zanurzając się w zaginiony świat żydowskich i nieżydowskich najmłodszych mieszkańców II RP. Zaskakująca liczba tekstów brzmi bardzo współcześnie.

U progu nowego roku szkolnego zapraszam do wspólnej lektury i refleksji nad „Małym Przeglądem”, oraz broszurą „O gazetce szkolnej”. Postulat Korczaka o „dziennikarstwie wychowawczym” nadal wydaje się warty rozważenia. Zainspirowani poruszającymi tekstami dzieci sprzed stu lat, spróbujemy zrealizować podczas spotkania pierwszy numer „Echa szkoły”. Może znajdzie się lepsza nazwa? Czy taka gazetka może zaistnieć obok TikToka i innych młodzieżowych platform społecznościowych? Czy może stać się realna platformą społecznościową w planowanej „szkole bez smartfona”?

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Warszawa Singera. 

Festiwal Warszawa Singera jest miejscem spotkań wszystkich tych, dla których świat jidysz jest ważnym elementem polsko-żydowskiego dziedzictwa. Festiwal z jednej strony odwołuje się do szeroko rozumianej tradycji żydowskiej, wzbogacanej wpływami wszystkich miejsc, narodów i społeczności, w których na przestrzeni wieków mieszkali Żydzi, z drugiej – do kultury bardzo współczesnej, inspirowanej zarówno dawnym dorobkiem Żydów, jak i powstającej na gruncie toczącego się nieustannie żywego dialogu w sztuce, literaturze czy muzyce.

Cały program Festiwalu Warszawa Singera znajdziecie tutaj:http://shalom.org.pl/


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.