Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 23.10.2022
12:00–14:00

Spacer
Muzeum Woli
wstęp bezpłatny

Spacer po cmentarzu żydowskim z Jagną Koftą | „Białoszewski nieosobny”

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas spacerów poznamy Warszawę oczami artystów z kręgu Mirona Białoszewskiego.

W czasie pomiędzy żydowskimi świętami Jom Kipur i Sukkot a katolickimi Zaduszkami – 23 października – wyruszamy na spacer po cmentarzu żydowskim. Pójdziemy ścieżką Mirona Białoszewskiego i Ludwika Heringa, którą poeta opisał w utworze „Kirkut”. Będziemy wspólnie czytać fragmenty tekstu i poznawać historię cmentarza.

Opisany przez Białoszewskiego w latach 70. XX wieku cmentarz tonie w morzu zieleni, jest pełen zaułków i zagadek, a także miejsc zniszczonych i niedostępnych. Czy po pół wieku znajdziemy się na tej samej nekropoli?

Cmentarz żydowski przy Okopowej

Największy cmentarzy żydowski w Europie. Jest świadectwem różnorodności warszawskiej społeczności żydowskiej. Są na nim zarówno ohele cadyków, nagrobki tradycyjne, jak i tzw. postępowe: napisy po hebrajsku, w jidysz i po polsku. To miejsce, które przypomina o „nieistniejącym mieście”, o Warszawie, która zniknęła wraz z Zagładą.

Kirkut, na środkowym zdjęciu prowadząca spacer Jagna Kofta, fot. Magda Staroszczyk

Informacje praktyczne:

Udział w spacerze na podstawie pobranego wcześniej bezpłatnego biletu. Bilety dostępne w kasie biletowej i online.

Start: spacer rozpoczyna się przy wejściu na cmentarz, ul. Okopowa 48/50.

Prowadzenie: Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka. Prowadzi projekty, warsztaty i spacery związane z żydowską Warszawą dla uczniów i dorosłych. Współpracuje z wieloma instytucjami zajmującymi się tematyką żydowską: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Domem Spotkań z Historią, Żydowskim Instytutem Historycznym, Fundacją Taubego, Fundacją Shalom oraz Gminą Wyznaniową Żydowską. Jest autorką wielu tematycznych spacerów varsavianistycznych oraz aplikacji i mapy „«Warszawa jest moja» – spacery śladami Janusza Korczaka”.

Autor książek: Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii… (2007), Pieśń i moc. Obieg pieśni codziennych Franciszka Karpińskiego w kulturze polskiej XIX i XX wieku (2012). Współredaktor tomów zbiorowych, m.in. serii „Topo-Grafie”.

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.


Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.