Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 09.10.2022
12:00–14:00

Spacer
Muzeum Woli
wstęp bezpłatny

Warszawa ewangelicka. Spacer śladami kościoła ewangelickiego z Igorem Piotrowskim | „Białoszewski nieosobny”

Wystawa „Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas spacerów poznamy Warszawę oczami artystów z kręgu Mirona Białoszewskiego.

Spacer będzie poświęcony miejscom wspólnym Mirona Białoszewskiego, tradycji reformacyjnych i Warszawy.

Inspiracją dla trasy są protestanckie wątki pojawiające się w twórczości Mirona Białoszewskiego i w kręgu jego najbliższych przyjaciół, znajomych. Sam poeta urodził się w rodzinie katolickiej i tą swoją macierzystą tradycją był zafascynowany, jednak interesował się również innymi wyznaniami, których przedstawicieli mógł spotkać na Woli (jego główny mentor i mistrz Ludwik Hering wywodził się ze związanej z Powązkami rodziny kalwińskiej).

W ramach spaceru Igor Piotrowski połączy lekturę śladów literackich ze śladami kulturowej obecności polskich ewangelików należących do różnych warstw społecznych w warszawskiej dzielnicy zachodniej i Woli. Spacer będzie przeprowadzony od dawnej ulicy Leszno poprzez tereny Mirowa i bliskiej Woli do wolskiej dzielnicy cmentarzy.

Informacje praktyczne:

Udział w spacerze na podstawie pobranego wcześniej bezpłatnego biletu. Bilety dostępne w kasie biletowej i online.

UWAGA: Ze względu na ograniczony czas możliwości zwiedzania kościoła w niedzielę, prosimy o punktualność.

Start: spacer rozpoczyna się pod kościołem Ewangelicko-Reformowanym, al. Solidarności 76a

Prowadzenie: Igor Piotrowski – adiunkt w Zakładzie Historii Kultury, współzałożyciel i od 2017 roku kierownik Pracowni Studiów Miejskich w Instytucie Kultury Polskiej. Zajmuje się historią kultury polskiej, przestrzenią Warszawy i kulturowymi kontekstami kartografii.

Autor książek: Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii… (2007), Pieśń i moc. Obieg pieśni codziennych Franciszka Karpińskiego w kulturze polskiej XIX i XX wieku (2012). Współredaktor tomów zbiorowych, m.in. serii „Topo-Grafie”.

Logo fundacji im. Mirona Białoszewskiego

Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.


Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.