Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 17.11.2022
17:30–18:30

Wykład
Muzeum Woli
5 zł

Sześć stóp pod ziemią. Sanitarna historia Woli | Wolska Włóczęga

Zestaw 3 pionowych zdjęć. Po lewej zdjęcie drzew, na środku pałacyk Muzeum Woli, piętrowy, kolumny przy wejściu, nad balkon, po prawej szklane biurowce.

Ostatnie w tym sezonie spotkanie w ramach cyklu Wolska Włóczęga poświęcimy sanitarnej historii Woli.

Janusz Dziano opowie o trudnym procesie włączania wiejskich terenów Woli do miasta i podłączaniu wolskich ulic i domów do urządzeń miejskich. W międzywojniu jedynie planowano system kanalizacji dla obszaru za ulicą Towarową i Okopową.

Jak wyglądało życie w mieście zanim pod ziemią pobiegły rury?
Jaki wyglądała budowa wodociągów Lindleya?
Jakie realne zmiany przyniosła Warszawie?

Opowiadać będzie Janusz Dziano – miłośnik historii warszawskiej Woli. Współtwórca portalu „Jestem z Woli”.

Janusz Dziano – urodzony i wychowany na Warszawskiej Woli. Wspólnie z grupą pasjonatów dzielnicy działa na rzecz zachowania jej nielicznych już zabytków i upamiętnienia miejsc związanych z jej historią. Od 2010 roku związany ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska, od czerwca 2012 roku prowadzi portal Jestem z Woli. Historię miasta przypomina również poprzez swoją działalność publicystyczną – jest autorem książki „Ech, panie Wiech”, która otrzymała nagrodę Klio za popularyzację historii miasta oraz współautorem książki „Warszawska Wola – Co było, co jest, co pozostanie…”.

Informacja praktyczne:

Bilety do kupienia w kasie biletowej lub online.

Miejsce spotkania: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.