niedz., 26.05.2024

Spacer
udział bezpłatny

„Tam są moje dzieci…” – Matki getta warszawskiego

26 maja w Dzień Matki i rocznicę urodzin Stefanii Wilczyńskiej chcemy opowiedzieć o kobietach getta warszawskiego opiekującymi się dziećmi: matkach, lekarkach, pielęgniarkach, nauczycielkach, wychowawczyniach i działaczkach społecznych. Kobietach znanych i tych zapomnianych: doktor Annie Braude-Hellerowej, Adinie Blady-Szwajger, Lubie Blum-Bielickiej.

Spacerując zobaczymy miejsca, gdzie znajdowały się w getcie warszawskim instytucje sprawujące opiekę nad dziećmi: szpitale, szkoła pielęgniarek, sierocińce, internaty, ochronki, kąciki dziecięce kuchnie ludowe.

Większość kobiet getta zginęła ze swoimi dziećmi i podopiecznymi. Jedna z ostatnich znanych wypowiedzi Stefanii Wilczyńskiej podczas akcji likwidacyjnej getta: „Dzieci nic nie wiedzą. Ufają nam. Cokolwiek się stanie, do końca będziemy wszyscy razem.

Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka, współpracuje z instytucjami zajmującymi się tematyką żydowską, min. Muzeum Warszawy – oddział Korczakianum i Muzeum Woli, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Fundacja Shalom oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska. Szkoli warszawskich przewodników w ramach kursów organizowanych min. przez PTTK. Prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizuje międzynarodowe wymiany szkolne oraz programy dla seniorów. Zaangażowana w pomoc kobietom i dzieciom z Ukrainy, tworzy i rozwija projekt wakacji dla dzieci uchodźczych Sunflower Camp.

Gdzie: zbiórka przed Teatrem Studio przy PKiN

Koniec spaceru: Upamiętnienie Archiwum Ringelbluma, ul. Nowolipki 30

Wstęp wolny bez konieczności pobierania bezpłatnej wejściówki. Obowiązuje limit miejsc.

Wydarzenie jest częścią cyklu Opieka, samopomoc, opór. Wolskie społeczności. Dowiedz się więcej.