Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 06.07.2023
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Woli
udział bezpłatny

Tęczowa Warszawa przed Kim Lee. Aktywność społeczności LGBT w latach 90.

Wykład Krzysztofa Tomasika, w którym cofniemy się do Warszawy z czasów sprzed działalności Kim Lee, do momentu wybuchu aktywności mniejszości seksualnych i płciowych, który umożliwiły przemiany 1989 roku. Zaowocowało to nie tylko rejestracją pierwszej organizacji (Stowarzyszenie Grup Lambda), ale także innymi licznymi inicjatywami.

Przełom lat 80. i 90. to czas, kiedy powstawały czasopisma gejowsko-lesbijskie, wydawano książki uznane później za pierwszą falę literatury emancypacyjnej. Otwierano lokale dedykowane społeczności homoseksualnej, w których po raz pierwszy publicznie występowały drag queens. Próbowano organizować pre-Parady Równości (w 1993 i 1998 roku odbyły się demonstracje na Placu Zamkowym).

Zastanowimy się wspólnie, które inicjatywy miały czysto stołeczny charakter, a które posiadały ogólnopolski potencjał oddziaływania oraz co z ówczesnego dorobku przetrwało i miało wpływ na późniejszą emancypację społeczności LGBT w Polsce.

Krzysztof Tomasik – publicysta i biograf. Pisze o polskim kinie, historii mniejszości seksualnych i popkulturze w PRL-u. Redaktor zbioru reportaży „Mulat w pegeerze” (2011). Autor książek: „Homobiografie” (2008, wyd. 2 – 2014), „Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u” (2012, wyd. 2 – 2018), „Seksbomby PRL-u” (2014), „Demony seksu” (2015) i „Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka” (2016). Ostatnio opublikował „Poli Raksy twarz” (2022).


Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.

„Otwarta historia. W stronę muzeów wielonarracyjnych” to projekt wsparty finansowo przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach Funduszu Instytucji Kultury, towarzyszący wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”, realizowanej w Muzeum Woli od lutego do lipca 2023 roku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.