sob., 24.08.2024
12:00–14:00
Warsztaty
Muzeum Woli
udział bezpłatny
Warsztaty towarzyszące wystawie „Znamy się tylko z widzenia”
Z osobami, których wizerunek pozostał nam tylko na zdjęciach mamy zazwyczaj mnóstwo wspomnień. Ich siła podbijana jest przez przedmioty, które po nich pozostały. To w tych drobnych rzeczach zapisujemy chwile związane z daną osobą i traktujemy jak małe talizmany. Wystawa „Znamy się tylko z widzenia” jest próbą przeniesienia twarzy, które są częścią naszej historii. Nie mamy wspomnień z nimi związanych i nie mamy tych magicznych przedmiotów, w których pamięć o danej osobie można zamknąć. Na warsztatach z techniki transferu przeniesiemy Państwa w magiczny świat zdjęć, który przeniesiemy na różne przedmioty: kamyki, talerze, kawałki drewna czy tkaninę. Metoda, której będziemy używać opiera się na ogólnodostępnych materiałach i łatwo będzie można przenieść to doświadczenie na pracę w domu.
Prowadząca: Paulina Buźniak
Urodzona w 1986 roku, artystka wizualna, zajmuje się: litografią, tkaniną artystyczną, ilustracją i projektowaniem graficznym. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce w roku akademickim 2010/2011, laureatką konkursów związanych z tkaniną artystyczną i konkursów związanych z projektowaniem graficznym. W latach 2006–2011 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem rektorskim w Pracowni Litografii za pracę [O]BŁĘDY u prof. Błażeja Ostoja Lniskiego. Aneks otrzymała w Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego. Od 2011 roku pracuje w ASP w Warszawie. Od 2011 roku pracuje na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Dziedziny działalności artystycznej: litografia, druk na tkaninie, ilustracja, projektowanie graficzne.
Zajęcia towarzyszą wystawie Znamy się tylko z widzenia, którą obejrzycie na ulicy Nowolipie 18. Wystawa jest próbą przywołania zapomnianych tożsamości zaklętych w zdjęciach i przedmiotach.
Wystawa jest organizowana przez Instytut Sztuki Mediów im. prof. Ryszarda Winiarskiego we współpracy z Wolskie Centrum Kultury.
Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Warszawa Singera.
Festiwal Warszawa Singera jest miejscem spotkań wszystkich tych, dla których świat jidysz jest ważnym elementem polsko-żydowskiego dziedzictwa. Festiwal z jednej strony odwołuje się do szeroko rozumianej tradycji żydowskiej, wzbogacanej wpływami wszystkich miejsc, narodów i społeczności, w których na przestrzeni wieków mieszkali Żydzi, z drugiej – do kultury bardzo współczesnej, inspirowanej zarówno dawnym dorobkiem Żydów, jak i powstającej na gruncie toczącego się nieustannie żywego dialogu w sztuce, literaturze czy muzyce.
Cały program Festiwalu Warszawa Singera znajdziecie tutaj:http://shalom.org.pl/