sob., 01.07.2023
12:00–14:00
Warsztaty
Muzeum Woli
udział bezpłatny
Warsztaty zinowe | „Kim Lee. Królowa Warszawy”
Zin jest rodzajem publikacji, którą tworzy się niezależnie – bez udziału wydawnictwa. Zin może przybierać rozmaite formy – od prostej broszury powielanej na xero, po obszerny album profesjonalnie opracowany i powielany w drukarni. W tworzeniu zinów nie ma ograniczeń. Ty decydujesz o formacie, technice i wykonaniu.
Podczas warsztatów zaprojektujesz i wykonasz własnego, kilkustronicowego zina będącego odpowiedzią na postawione zadanie. Proces twórczy będzie pretekstem do zastanowienia się nad kwestiami takimi jak tożsamość/tożsamości, osobowość, metamorfoza, ekspresja, przynależność do grupy, społeczności. W naszych zinach będziemy opowiadać o Kim Lee, o jej niezwykłych strojach i bliskich jej miejscach. Będziemy również szukać sposobów, by za pomocą zina wyrazić siebie i swoje poglądy.
Oprócz tego na warsztatach będzie trochę o historii i rodzajach zinów, poznacie podstawowe informacje na temat składu oraz ciekawe inspiracje. Będziemy rysować, kleić, pisać, składać i xerować. Wszystko pod okiem osoby instruktorskiej Edyty Bystroń, która zrobiła w życiu dużo zinów i pracuje jako graficzka, ale na myśl o xerowaniu autorskich broszurek wciąż czuje ekscytację.
Informacje praktyczne
Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały, jednak jeśli masz ulubione materiały piśmiennicze/rysunkowe możesz wziąć je ze sobą. Jeśli chcesz możesz przynieść stare gazety i/lub zdjęcia do wykorzystania w zinie.
- 1 lipca – prezentacja, opracowywanie koncepcji, rozpoczęcie pracy nad zinem
- 8 lipca – dokończenie pracy nad zinem, skanowanie, xerowanie publikacji
Udział na podstawie bezpłatnych biletów do pobrania online lub w kasie Muzeum Woli.
Edyta Bystroń – instruktorka, rysowniczka, twórczyni komiksów, ilustratorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Studium Pedagogicznego na tej uczelni. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych – w tym warsztaty komiksowe. Indywidualne podejście, inspirowanie do wyrażania swoich poglądów, przemyśleń i przeżyć poprzez sztukę, dawanie przestrzeni do swobodnej ekspresji to główne założenia w jej pracy dydaktycznej.
W swojej twórczości porusza zagadnienia z dziedziny szeroko pojętej problematyki społecznej. Jej komiksy można znaleźć między innymi w antologiach „Polski Komiks Kobiecy”, „Komiks wierszem po ukraińsku”, „Przerysowani. Komiksowe opowieści o narkotykach”. Publikowała w magazynach „Pismo”, „A-tak!”, „Zeszyty Komiksowe”.
Dłuższe formy komiksowe wydaje jako publikacje niezależne. Najważniejsze z nich to: „Na koniec wszystko spłonie” (2018), „Zebranie obowiązkowe” (2019), „Julian i Julian” (2020) „Złe elfy” (2021). W 2021 roku ukazał się album „Konflikt” zbiór krótkich form i ilustracji (wydawnictwo Granda).
Warsztaty odbywają się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”.
Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.
„Otwarta historia. W stronę muzeów wielonarracyjnych” to projekt wsparty finansowo przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach Funduszu Instytucji Kultury, towarzyszący wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”, realizowanej w Muzeum Woli od lutego do lipca 2023 roku.