czw., 13.10.2022

Spacer

Wolska włóczęga: Wolskie aktywistki – od powstania styczniowego do dziś

Zestaw 3 pionowych zdjęć. Po lewej zdjęcie drzew, na środku pałacyk Muzeum Woli, piętrowy, kolumny przy wejściu, nad balkon, po prawej szklane biurowce.
  • Uczyły polskiego i po polsku w czasach, gdy było to zakazane.
  • Pomagały więźniom politycznym.
  • Organizowały miejsca pracy, miejsca opieki, szpitale, szkoły, przytułki.
  • Walczyły podczas rewolucji, wojen, w czasach terroru.
  • Miały wpływ na otoczenie.

Warszawa wiele im zawdzięcza, a dowody ich dedykacji wobec narzuconych sobie zadań nadal są tu widoczne. Porozmawiajmy o kobietach, które kształtowały i nadal kształtują tę część Warszawy.

Prowadzenie spaceru: Monika Kieca (Panna Warszawianna)- przewodniczka po Warszawie i warszawskich muzeach. Miłośniczka królewskiego rodu Wazów, XIX wieku, socrealu i osiedli z czasów PRL-u. Organizuje cieszące się powodzeniem autorskie spacery miejskie.

Informacja praktyczne:

Bilety do kupienia w kasie biletowej lub online.

Miejsce zbiórki: ul. Śliska 51 (pod dawnym Szpitalem Dziecięcym Bersohnów i Baumanów)