sob., 19.07.2025 / niedz., 20.07.2025
11:00–19:00
Wystawa
Muzeum Woli
10/15 zł.
Wyhaftować rewolucję — działanie interwencyjne

Historia rewolucji 1905, tak jak wielu innych wydarzeń z dziejów Polski i reszty świata jest napisana z niemal całkowitym pominięciem kobiet, ich głosu, roli i wykonanej pracy. „Wyhaftować rewolucję” jest interwencją — wezwaniem do zmiany tego stanu rzeczy.
Działanie odbędzie się w przestrzeni zamykającej się wystawy (20.07) „1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie”.
Czy haftowanie — suma małych gestów powtarzanych raz za razem w monotonnej czynności przewlekania nici przez tkaninę — może zmieniać świat? Czy można tworzyć rewolucję w zaciszu domowym, w małej, wynajmowanej pracowni albo pracując wspólnie, dzieląc się pomysłami, tworząc sieć powiązań i wzmacniając nawzajem, tak jak haft wzmacnia tkaninę, na której powstaje?
Nauczone doświadczeniem naszych poprzedniczek wiemy, że intymna i niespektakularna czynność haftowania sprawdza się jako alternatywa dla klasycznych, akademickich technik, za pomocą których tworzy się „wielkie” narracje. Haftowanie może być aktem oporu wobec niesprawiedliwego systemu politycznego i ekonomicznego, a zmiana społeczna bywa efektem małych, z pozoru nieznaczących działań.
Dlatego cierpliwie, gest za gestem, godzina po godzinie, w każdym możliwym miejscu — w domu, wynajmowanej pracowni, w pociągu, na przystanku tramwajowym, podczas zebrania służbowego online, na sali wykładowej — uzbrojone w igłę i nici szyjemy sztandary rewolucji. Centymetr po centymetrze, ścieg za ściegiem haftujemy rewolucyjne hasła i snujemy opowieść o nas samych i tych, których głosu nikt nie chce słyszeć. Stawiamy opór kapitalistycznej, patriarchalnej i antropo-patriarchalnej władzy, która dyskryminuje, zniewala i pozbawia godności. Naszych bohaterek szukamy w cieniu wielkich, historycznych narracji, bo wiemy, że one tam są — nienazwane, pominięte, przemilczane. Chcemy rewolucji, która przyniesie wolność i prawa dla wykluczonych i wyzyskiwanych.
Za pomocą niepozornych narzędzi do haftowania mówimy o radykalnych zmianach społecznych. Snujemy opowieść o świecie, którego jeszcze nie było.
Artystki, których prace będzie można zobaczyć w ramach działania:
Agnieszka Adam
Dagmara Jemioła
Michalina W. Klasik
Eda Kranc
Jagoda Maciejewska
Yana Makukh
Ida Piotrowska
Martyna Sitko
Elwira Sztetner
Zofia Szymańska
Aleksandra Żegarska
Wstęp w regularnej cenie biletu na wystawę: 10/15 zł.
Bilety dostępne w muzealnej kasie oraz online na 2 tygodnie przed wydarzeniem.
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu.
Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
