Gabinet Wolski
Stałym elementem ekspozycji Muzeum Woli jest Gabinet Wolski. To szkatuła, w której zamyka się wielowątkowa historia stolicy. Składają się na nią wątki społeczno-polityczne, kulturowe i osobiste opowieści.
Cała narracja podzielona została na piętnaście zagadnień, które najlepiej oddają charakter i historię Woli. Korespondują z nimi w warstwie wizualnej wybrane fotografie, obiekty muzealne, archiwalia i inne artefakty. Układ Gabinetu Wolskiego został zorganizowany tak, by jak najlepiej oddawać przemiany krajobrazowe, kulturowe i społeczne dzielnicy.
Wśród prezentowanych tematów znalazła się „Wola nowożytna”, przedstawiająca najstarsze dzieje Woli, zanim jeszcze włączona została w granice stolicy. To tutaj odbywały się elekcje królewskie. Z kolei część „Handel” stanowi zarys panoramy wolskiego handlu od legendarnego bazaru – Kercelaka, przez PDT, aż po blichtr współczesnych centrów handlowych i biznesowych. „Budownictwo społeczne” odwołuje się do ważnego dla Woli zjawiska, jakim były inicjatywy budowania osiedli robotniczych, zwracając jednocześnie uwagę na społeczną odpowiedzialność kapitalizmu. „Powstanie warszawskie” i „Rzeź Woli” to z kolei wprowadzenie do najtragiczniejszych w dziejach stolicy wydarzeń, które trwale wpłynęły na tożsamość miasta.