Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 27.01.2022
18:00–19:30

Wykład online
Muzeum Woli
Bezpłatny

Pamiętajmy o Mokradłach! Wykład Wiktora Kotowskiego

Dlaczego i jak chronić mokradła? W jaki sposób życie ludzi jest od nich zależne? Jakie cenne obszary wodno–błotne znajdowały się dawniej, a jakie występują obecnie na terenie Warszawy i w jej okolicach? O tym opowie Wiktor Kotowski, współzałożyciel i członek zarządu Centrum Ochrony Mokradeł (CMok).

W oficjalnych klasyfikacjach gruntów mokradła i bagna określane są jako nieużytki. Wiele osób sądzi, że powinno się je osuszyć i wyeliminować z krajobrazu, zwłaszcza miejskiego. Jednak obszary wodno-błotne mają ogromne znaczenie dla regulacji klimatu. Chronią przed suszą, zapobiegają powodziom, dają schronienie licznym gatunkom zwierząt i roślin, zaś odwadnianie terenów podmokłych jest jedną z bezpośrednich przyczyn wysychania i zanikania rzek.

Wiktor Kotowski – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracujący w Zakładzie Ekologii i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii. Współzałożyciel i członek zarządu Centrum Ochrony Mokradeł (CMok). W swoich badaniach stara się zrozumieć przyczyny i skutki degradacji ekosystemów torfowisk i mokradeł oraz znaleźć najskuteczniejsze metody ich ochrony i restytucji przyrodniczej. Odtwarzanie zniszczonych ekosystemów uważa za jedną z najpilniejszych potrzeb współczesnego świata. W CMoku angażuje się m.in. w coroczną organizację Światowego Dnia Mokradeł, współpracę z Wetlands International – European Association oraz akcje edukacyjne – ostatnio związane przede wszystkim z ochroną rzek.

O mokradłach przypominamy w związku z przypadającym na 2 lutego się Światowym Dniem Mokradeł. Sprawdź program obchodów przygotowanych przez CMok.

 

Transmisja rozmowy na Facebooku Muzeum Woli

Rozmowa towarzyszy wystawie Niech płyną! Inne rzeki Warszawy

Zobacz cały program towarzyszący wystawie

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.