czw., 27.01.2022
18:00–19:30
Wykład online
Muzeum Woli
Bezpłatny
Pamiętajmy o Mokradłach! Wykład Wiktora Kotowskiego
Dlaczego i jak chronić mokradła? W jaki sposób życie ludzi jest od nich zależne? Jakie cenne obszary wodno–błotne znajdowały się dawniej, a jakie występują obecnie na terenie Warszawy i w jej okolicach? O tym opowie Wiktor Kotowski, współzałożyciel i członek zarządu Centrum Ochrony Mokradeł (CMok).
W oficjalnych klasyfikacjach gruntów mokradła i bagna określane są jako nieużytki. Wiele osób sądzi, że powinno się je osuszyć i wyeliminować z krajobrazu, zwłaszcza miejskiego. Jednak obszary wodno-błotne mają ogromne znaczenie dla regulacji klimatu. Chronią przed suszą, zapobiegają powodziom, dają schronienie licznym gatunkom zwierząt i roślin, zaś odwadnianie terenów podmokłych jest jedną z bezpośrednich przyczyn wysychania i zanikania rzek.
Wiktor Kotowski – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracujący w Zakładzie Ekologii i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii. Współzałożyciel i członek zarządu Centrum Ochrony Mokradeł (CMok). W swoich badaniach stara się zrozumieć przyczyny i skutki degradacji ekosystemów torfowisk i mokradeł oraz znaleźć najskuteczniejsze metody ich ochrony i restytucji przyrodniczej. Odtwarzanie zniszczonych ekosystemów uważa za jedną z najpilniejszych potrzeb współczesnego świata. W CMoku angażuje się m.in. w coroczną organizację Światowego Dnia Mokradeł, współpracę z Wetlands International – European Association oraz akcje edukacyjne – ostatnio związane przede wszystkim z ochroną rzek.
O mokradłach przypominamy w związku z przypadającym na 2 lutego się Światowym Dniem Mokradeł. Sprawdź program obchodów przygotowanych przez CMok.
Transmisja rozmowy na Facebooku Muzeum Woli
Rozmowa towarzyszy wystawie Niech płyną! Inne rzeki Warszawy
Zobacz cały program towarzyszący wystawie