pon., 27.11.2023
17:30–18:30
Spotkanie
Muzeum Woli
udział bezpłatny
Performens Grupy Dekonstrukcyjnej „Temperatura”
Performens „Temperatura” powstał podczas warsztatów w ramach działań Grupy Dekonstrukcyjnej, a jego tematem jest temperatura.
Osoby uczestniczące w warsztatach zbadały i twórczo przetworzyły jej historię kulturową, znaczenie i wpływ na nasze ciała, używając narzędzi z zakresu somatyki, nowej i społecznej choreografii, tańca współczesnego, improwizacji ruchowej, eko-feminizmu czy kulturoznawczych studiów miejskich.
Działanie performatywne to podatna na zmiany (temperatury) i przekształcenia forma, a nie ostateczny, skończony efekt.
Prowadzące warsztaty:
Alka Nauman (ona/jej) – queerowa feministka, performerka, artystka interdyscyplinarna i edukatorka. Jej praktyka artystyczna obejmuje taniec, choreografię, sztuki wizualne, pracę z tekstem i z archiwum. Tworzy zaangażowane społecznie spektakle choreograficzne, performanse, video-instalacje, spacery performatywne, działania site-specific, pisze teksty. Nauman studiowała choreografię w London Contemporary Dance School i Instytucie Kultury Polskiej UW. Od końcowego efektu pracy bardziej interesuje ją proces twórczy, w którym to co ryzykowne i odważne rodzi się z poczucia bezpieczeństwa, łagodności i dziwactwa. Jej prace były pokazywane między innymi w The Place, Chisenhale Dance Space w Londynie, Montevideo w Marsylii, Black Box w Belfaście, Komunie-Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Sklep Galeria Karowa czy Stroboskop Art Space. Jest członkinią Queerowej Akademii Ruchu i połówką artystyczno-badawczego duetu Lesbi Pensjonari.
Magda Staroszczyk (ona/jej) – kuratorka Muzeum Woli, badaczka, artystka i aktywistka. Interesują ją historie oddolne, perspektywa kobiet i mniejszości, a także działania ze społecznością lokalną. Prowadzi badania dotyczące doświadczeń kobiet nieheteronormatywnych w czasie PRL i transformacji ustrojowej. Kuratorowała i współkuratorowała m.in. wystawy Kim Lee. Królowa Warszawy (2023), Białoszewski nieosobny (2022), Niech płyną! Inne rzeki Warszawy (2022). Działa w art-aktywistycznym kolektywie feministyczno-queerowym Czarne Szmaty #CzSz oraz grupie zajmującej się filmami domowymi i amatorskimi Home Movie Day Warszawa. Współpracuje z teatrami, ostatnio jako dramaturżka spektaklu Hamer. Sit-up w reż. Justyny Sobczyk (2021) i improwizatorka w spektaklu Radio Mariia w reż. Rozy Sarkisian (2022).
Wydarzenie będzie się odbywać w języku polskim.
Działanie odbywa się w ramach programu Grupy Dekonstrukcyjnej i towarzyszy wystawie WARSZAWA W BUDOWIE: Zimno już było.
Zdjęcie: Termograficzne zdjęcia nawierzchni Warszawy, Michał Chiliński