wt., 12.03.2024
Całodniowe
Warsztaty
Muzeum Woli
udział bezpłatny
NABÓR na warsztaty performatywne „Plastik”
Warsztaty performatywne zakończą się wspólnotowym performansem site-specific w dniu zamknięcia wystawy „Zimno już było”, 24 marca w Muzeum Woli i publicznej przestrzeni Warszawy. Warsztaty poprowadzą artystka interdyscyplinarna i choreografka Alka Nauman oraz badaczka, twórczyni i kuratorka Muzeum Woli Magda Staroszczyk.
TEMAT: PLASTIK
Tematem przewodnim jest plastik. Podczas spotkań krytycznie przyjrzymy się scenografii wystawy i możliwościom jej twórczego przetwarzania. Będziemy też rozmawiać o tym, jak instytucje kultury, w szczególności muzea, powinny reagować na kryzys klimatyczny. Będziemy również poznawać wystawę, muzeum i jego otoczenie sensorycznie, sprawdzając jak różne materiały oddziałują na nasze ciała. Użyjemy narzędzi z zakresu somatyki, nowej i społecznej choreografii, tańca współczesnego, improwizacji ruchowej, eko-feminizmu czy kulturoznawczych studiów miejskich. Warsztaty będą zorientowane przede wszystkim na proces oraz cielesno-wspólnotowe wytwarzanie wiedzy, a działanie performatywne będące ich zakończeniem potraktujemy jako otwartą, podatną na zmiany (temperatury) i przekształcenia formę, a nie ostateczny, skończony efekt.
ZASADY UDZIAŁU
Do wzięcia udziału w warsztatach i performansie potrzebne jest wyłącznie ciało i czas. Zapraszamy wszystkie osoby dorosłe, bez względu na doświadczenie, sprawność fizyczną, niepełnosprawność czy neuroróżnorodność. Wydarzenie będzie się odbywać w języku polskim.
Warunkiem udziału jest obecność na warsztatach i performansie w następujących terminach:
- 16 marca (sobota), godz. 10:00-13:00,
- 17 marca (niedziela), godz. 15:00-18:00,
- 23 marca (sobota), godz. 12:00-15:00,
- performans: 24 marca (niedziela), godz. 12:30-15:00.
Zgłoszenia przyjmujemy do 12 marca na adres: magdalena.staroszczyk@muzeumwarszawy.pl
Maksymalna liczba osób: 12, decyduje kolejność zgłoszeń.
INFORMACJE O WARSZTATACH
Pierwsze dwa warsztaty będą się składały z dwóch części: „ruchowej”, która będzie się odbywać w sali edukacyjnej oraz „kuratorskiej”, która odbywać się będzie w przestrzeni wystawy i będzie także obejmować oprowadzanie.
Trzecie warsztaty będą poświęcone wyłącznie pracy performatywnej. Odbędą się w sali edukacyjnej oraz w miejscu miejskiego perfromansu – w okolicach Muzeum Woli.
Czwarte spotkanie będzie wyłącznie poświęcone wspólnemu działaniu performatywnemu, który każda osoba przechodząca ulicą będzie mogła obejrzeć.
Podczas każdych warsztatów odbędą się 10-15 minutowe przerwy, zapewnione zostaną materiały sensoryczne i miejsce wyciszenia. Chcemy aby przestrzeń warsztatów była wolna od rasizmu, ksenofobii, homofobii, queerfobii i faszyzmu, a najważniejsze dla nas wartości to otwartość, troska i współodpowiedzialność.
Jeżeli jakieś informacje są dla Ciebie niejasne, potrzebujesz ich więcej albo masz jakieś konkretne potrzeby, napisz: magdalena.staroszczyk@muzeumwarszawy.pl.
PROWADZĄCE
Alka Nauman (ona/jej) – queerowa feministka, performerka, artystka interdyscyplinarna i edukatorka. Jej praktyka artystyczna obejmuje taniec, choreografię, sztuki wizualne, pracę z tekstem i z archiwum. Tworzy zaangażowane społecznie spektakle choreograficzne, performanse, video-instalacje, spacery performatywne, działania site-specific, pisze teksty. Nauman studiowała choreografię w London Contemporary Dance School i Instytucie Kultury Polskiej UW. Od końcowego efektu pracy bardziej interesuje ją proces twórczy, w którym to co ryzykowne i odważne rodzi się z poczucia bezpieczeństwa, łagodności i dziwactwa. Jej prace były pokazywane między innymi w The Place, Chisenhale Dance Space w Londynie, Montevideo w Marsylii, Black Box w Belfaście, Komunie-Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Sklep Galeria Karowa czy Stroboskop Art Space. Jest członkinią Queerowej Akademii Ruchu i połówką artystyczno-badawczego duetu Lesbi Pensjonari.
Magda Staroszczyk (ona/jej) – kuratorka Muzeum Woli, badaczka, artystka i aktywistka. Interesują ją historie oddolne, perspektywa kobiet i mniejszości, a także działania ze społecznością lokalną. Prowadzi badania dotyczące doświadczeń kobiet nieheteronormatywnych w czasie PRL i transformacji ustrojowej. Kuratorowała i współkuratorowała m.in. wystawy Kim Lee. Królowa Warszawy (2023), Białoszewski nieosobny (2022), Niech płyną! Inne rzeki Warszawy (2022). Działa w art-aktywistycznym kolektywie feministyczno-queerowym Czarne Szmaty #CzSz oraz grupie zajmującej się filmami domowymi i amatorskimi Home Movie Day Warszawa. Współpracuje z teatrami, ostatnio jako dramaturżka spektaklu Hamer. Sit-up w reż. Justyny Sobczyk (2021) i improwizatorka w spektaklu Radio Mariia w reż. Rozy Sarkisian (2022).
GRUPA DEKONSTRUKCYJNA
Działanie odbywa się w ramach programu Grupy Dekonstrukcyjnej i towarzyszy wystawie WARSZAWA W BUDOWIE: Zimno już było.
Więcej o Grupie Dekonstrukcyjnej: muzeumwarszawy.pl/grupa-dekonstrukcyjna/