czw., 10.07.2025
18:00–20:00
Oprowadzanie
Muzeum Woli
1 zł.
Oprowadzanie autorskie z Janem Sową. Rewolucja 1905 – lokalny potencjał dla globalnych przemian

Rewolucja 1905 była jednym z najważniejszych wydarzeń przełomu XIX i XX wieku, choć wybuchła w Imperium Rosyjskim (w tym Królestwie Polskim) miała dalekosiężne konsekwencje w wymiarze globalnym. Jej przebieg, skutki i dziedzictwo były impulsem do przemian ustrojowych, rozwoju ruchów robotniczych i inspiracją dla rewolucji w innych krajach.
Przyjdź na oprowadzanie autorskie Janem Sową i dowiedz się jak duży wpływ na obraz globalnego świata miały wydarzenia, które miały swój początek między innymi na warszawskiej Woli.
Więcej o wystawie przeczytasz tu.
Bilety dostępne w muzealnej kasie oraz online na 2 tygodnie przed wydarzeniem.
Wystawa czynna od 20.02 do 20.07.2025 r.
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu.
_______________
Dr hab. Jan Sowa – dialektyczno-materialistyczny teoretyk i badacz społeczny. Studiował polonistykę, filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Université Paris 8 w Saint-Denis. Doktor socjologii, habilitował się z kulturoznawstwa. Prowadził badania i wykładał na uczelniach w Polsce i za granicą (ostatnio m.in. na Uniwersytecie São Paulo w Brazylii oraz na Akademie der Künste der Welt w Kolonii). Był współtwórcą wydawnictwa Ha!art oraz Spółdzielni Goldex Poldex. Pracował też jako dziennikarz w Polskim Radiu i kurator w galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Członek Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk, związany z Wolnym Uniwersytetem Warszawy, jest kuratorem programu dyskursywnego i badań Biennale Warszawa. Ponadto jest autorem oraz redaktorem kilkunastu książek, w tym Sezon w teatrze lalek i inne eseje (2004), Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna (2007), Fantomowe ciało króla (2012), Inna Rzeczpospolita jest możliwa (2015) oraz – wspólnie z Krzysztofem Wolańskim – Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu (2017). Opublikował też wiele artykułów w m.in. w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Niemczech, Czechach i na Węgrzech.
Partner edukacji Muzeum Warszawy – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
