czw., 26.11.2020

bezpłatny

Czarny Kot i spółka. Architektura czasów transformacji.

Grafika. Na jasnym tle po prawej kolaż zrobiony ze zdjęć budynków. Nad nim tekst Przemiany. Obok tekst: Czarny Kot i spółka. Architektura czasów transformacji.

Hotel Czarny Kot, okrzyknięty najsłynniejszą samowolą budowlaną III RP, jak w soczewce skupia problemy i bolączki krajobrazu miejskiego kształtowanego po 1989 r. Nazywany „królem wśród gargameli” – obiektów budowanych w latach 90. w oderwaniu od kontekstu otoczenia, będących wyrazem indywidualnego gustu właściciela. Jest esencją złego gustu w architekturze, z którym często utożsamiamy architekturę lat 90. Czy jednak słusznie? Czy wśród obiektów o wątpliwej wartości artystycznej, nie znajdziemy „architektonicznych perełek”? Czy wreszcie to co obecnie odbieramy jako kicz, nie staje się powoli dziedzictwem minionej epoki? O architekturze młodego kapitalizmu czasów transformacji porozmawiamy na przykładzie warszawskich realizacji.

Wykład poprowadzi kuratorka wystawy “Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku”. Patrycja Jastrzębska- historyczka sztuki.  Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Autorka publikacji „Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r.” Inicjatorka licznych akcji społecznych i edukacyjnych. Prezeska Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW.

Debata odbędzie się online – zapraszamy do śledzenia transmisji na Facebooku Muzeum Woli.

Sprawdź pozostałe wydarzenia towarzyszące wystawie.

Zdjęcie. Szary, zimowy dzień. W centrum zdjęcia beżowo- zielony budynek z wieloma elementami. Parę kondygnacji.

Fot.: Mateusz Opasiński