Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 10.05.2025
15:00–17:00

Oprowadzanie
Muzeum Woli
10 / 15 zł.

Czy rewolucja była kobietą? Oprowadzanie autorskie z Sylwią Chutnik

Grafika. Napis 1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie na tle czerwonego trójkąta i fragmentu archiwalnego zdjęcia tłumu i obrazu tłumu rewolucjonistów.

Rewolucjonistki, emancypantki, buntownice – w jaki sposób kobiety walczyły o swoje prawa na początku XX wieku i czego możemy się od nich nauczyć współcześnie?

O feministycznych wątkach w czasach rewolucji opowie Sylwia Chutnik podczas oprowadzania autorskiego po wystawie 1905.

Więcej o wystawie przeczytasz tu.

Wystawa czynna od 20.02 do 20.07.2025 r.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu.

osoby z niepełnosprawnością rychową

______

Sylwia Chutnik

Urodzona w 1979 roku w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW oraz Studiów Polsko-Żydowskich IBL PAN. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka literatury. Członkini Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki”, „Czasu Literatury” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (między innymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie). Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 25 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010. 

Laureatka nagród literackich i społecznych. 

Zasiada między innymi w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „Polityki” oraz w Radzie Fundacji Feminoteka. 

Była wokalistką punkowego zespołu Zimny Maj. 

Prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV. 

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.