niedz., 26.01.2020

Pokaz filmowy
Wstęp 5 zł

DKF Wola | „Poszukiwany, poszukiwana” z komentarzem Jaworskiej i Oleszczyka

DKF Wola to cykl projekcji filmów związanych z Wolą, połączonych z komentarzami badaczek i badaczy oraz dyskusją.

Na najbliższym spotkaniu oglądamy wyreżyserowaną przez Stanisława Bareję komedię „Poszukiwany, poszukiwana”, której główny bohater, Stanisław Maria Rochowicz (Wojciech Pokora), oskarżony o kradzież obrazu, ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości udając Marysię. Historyk sztuki jako kobieta zatrudnia się w charakterze pomocy domowej, m.in. w kamienicy przy ulicy Grzybowskiej 46 – jednym z ostańców przedwojennej Woli.

Komentarz do filmu wygłoszą dr hab. Justyna Jaworska i dr Michał Oleszczyk.

dr hab. Justyna Jaworska – kulturoznawczyni, adiunktka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW. Zajmuje się historią kultury polskiej XIX i XX wieku w ujęciu obrazu, antropologią wizualności, historią obyczaju, kulturą popularną, historią i teorią mody. Interesuje ją polskie kino lat siedemdziesiątych z perspektywy sockonsumeryzmu. Autorka książek Cywilizacja „Przekroju”. Misja obyczajowa w magazynie ilustrowanym (2008) oraz „Piękne widoki, panowie, stąd macie”. O kinie polskiego sockonsumpcjonizmu (2019).

dr Michał Oleszczyk – filmoznawca, krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy. Wykładowca na Wydziale „Artes Liberales” UW i w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Autor książki Gorycz wygnania. Kino Terence’a Daviesa oraz (wspólnie z Kubą Mikurdą) wywiadów-rzek z Guyem Maddinem oraz Braćmi Quay.