Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 11.05.2023
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Woli
wstęp bezpłatny

Drag i queer w modzie. Rozmowa z Aleksandrą Jatczak i Marcinem Różycem

Ekspresja płciowa to jeden z najważniejszych tematów kształtujących modę. Współcześnie queer, drag i kamp są obecne zarówno w kolekcjach wielkich projektantów i kostiumach scenicznych, jak i w codziennych stylizacjach.

  • Jak kształtowała się relacja pomiędzy kreacjami drag queens a światem wielkiej mody?
  • Jak zmienił się drag odkąd wszedł do mainstreamu i co było wcześniej?
  • Jak w opowieść o queerowej rewolucji w modzie wpisać kostiumy Kim Lee?

O tych i innych wątkach porozmawiamy z Aleksandrą Jatczak i Marcinem Różycem.

Marcin Różyc – krytyk mody, kurator. Publikuje na Vogue.pl i w Vogue Polska. Związany z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie m.in. współtworzy kolekcję mody współczesnej. Wykładał m.in. na: London Collage of Fashion, Uniwersytecie Warszawskim, ASP w Warszawie, Topographie des Terrors w Berlinie.

dr Aleksandra Jatczak-Repeć – adiunkt, doktor nauk humanistycznych, historyczka mody i sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW. Od 2010 roku prowadzi pracownię Historii i Teorii Mody w Katedrze Mody Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, inicjuje interdyscyplinarne warsztaty i realizuje projekty międzyinstytucjonalne. Kuratorka wystaw, konsultantka merytoryczna projektów z zakresu historii mody, autorka artykułów naukowych i popularno-naukowych z dziedziny sztuki.


Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.

„Otwarta historia. W stronę muzeów wielonarracyjnych” to projekt wsparty finansowo przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach Funduszu Instytucji Kultury, towarzyszący wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”, realizowanej w Muzeum Woli od lutego do lipca 2023 roku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.